I drejtoi armën punonjësit, shkarkohet ambasadori britanik

I drejtoi armën punonjësit, shkarkohet ambasadori britanik

Jon Benjamin, ambasadori britanik në Meksikë thuhet se ishte në një udhëtim zyrtar në shtetet e Durango dhe Sinaloa kur mori një armë në automjetin me të cilin po udhëtonte. Në internet u shfaq një video ku duket se ai i drejton armën një punonjësi të ambasadës. Zyra e Ministrisë së Jashtme tha për mediat se kishte marrë vendimin e duhur për ta shkarkuar atë nga posti që mbante.

Videoja, e shpërndarë në X, tregon Jon Benjamin duke i drejtuar armën e zjarrit një personi, fytyra e të cilit është e mbuluar.

Video e publikuar shoqërohet me shkrimin se nën presionin e vrasjeve të përditshme në Meksikë nga tregtarët e drogës, ambasadori merr guximin të bëjë një shaka të tillë.

Të dy shtetet kanë një prani të lartë të karteleve të drogës.

Meksika ka një histori të gjatë të dhunës së kartelit, me rreth 30,000 vrasje në vit.

“Ne jemi të vetëdijshëm për këtë incident dhe kemi ndërmarrë veprimet e duhura”, tha një zëdhënës i Ministrisë së Jashtme të Mbretërisë së Bashkuar.

Sipas faqes së internetit të Ministrisë së Jashtme, Benjamin “u bashkua me Shërbimin Diplomatik në vitin 1986 dhe më parë përfaqësoi qeverinë britanike në Kili, Gana, Turqi, Indonezi dhe Shtetet e Bashkuara, gjatë karrierës së tij”.

Më Të Klikuarat

Lajmet e fundit