I kërkuan të japë dorëheqjen pas festës në izolim një ditë para varrimit të Princit Filip, Johnson shfuqizon masat anti-covid

I kërkuan të japë dorëheqjen pas festës…

Zyra e kryeministrit britanik, Boris Johnson, i ka kërkuar falje Mbretëreshës britanike Elizabeta II, pasi është bërë e ditur se stafi i Qeverisë ka zhvilluar festë në zyrat e kryeministrisë, në periudhën e ceremonisë së funeralit të Princit Filip. Në atë kohë, grumbullimet në ambiente të brendshme, kanë qenë të ndaluara. Johnson është duke u përballur me krizën më të rëndë gjatë udhëheqësisë së tij, pasi pothuajse çdo ditë janë duke u publikuar dëshmi të organizimit të festave gjatë zbatimit të masave kufizuese për luftim të pandemisë. Pas kësaj, atij i kërkuan të japë dorëheqjen, por Johnson ka marrë vendimin e papritur dhe ka shfuqizuar të gjitha masat dhe rregullat anti-covid. Është bërë e ditur sot se një pjesë e madhe e kufizimeve të planit B do të anulohen në Angli më 26 janar, shkruan The Mirror. Kjo do të thotë se nga 27 janari do të hiqen shumë nga rregullat e Covid-it që kanë qenë në fuqi që nga dhjetori. Kryeministri Boris Johnson dha një njoftim në lidhje me masat që do të hiqeshin gjatë një fjalimi para deputetëve të mërkurën, 19 janar. Njoftimi vjen pas dëshmive në rritje se vala Omicron ka arritur kulmin pas një rënie prej 38% të rasteve në një javë, me qeverinë që tani po përgatitet të kthehet në Planin A. Duke folur për Commons përpara njoftimit, Sekretari i Shëndetësisë Sajid Javid tha se ai ishte “me kujdes optimist se ne do të jemi në gjendje të reduktojmë ndjeshëm kufizimet javën e ardhshme”. Deri në fund të javës së ardhshme, shumica e elementeve të planit B do të jenë hequr, megjithatë, vlen të theksohet se shumica e rregullave do të qëndrojnë në fuqi deri të enjten e ardhshme, 27 janar.

Më Të Klikuarat

Lajmet e fundit