I vranë tre djemtë, lideri i Hamasit: Kjo nuk do të ndryshojë kërkesat tona për armëpushim

I vranë tre djemtë, lideri i Hamasit:…

Udhëheqësi i Hamasit Ismail Haniyes ka bërë përgjegjës Izraelin për ekzekutimin e tre djmeve të tij.

Një sulm ajror izraelit shënjestroi një makinë që mbante anëtarë të familjes Haniyeh në kampin e refugjatëve Al-Shati teksa po u jepnin urime banorëve të kampit për festën myslimane të Fitër Bajramit.

Zyra e medias në Gaza tha për sulmin vdekjeprurës: “Ushtria okupatore izraelite kreu një masakër të tmerrshme sot, ditën e Fiter Bajramit, kundër familjes Ismail Haniyeh, kreut të byrosë politike të Lëvizjes së Rezistencës Islamike-Hamas, kur avionët luftarakë izraelitë shënjestroi një makinë civile që mbante disa nga djemtë dhe nipërit e tij.”

Sulmi ajror vrau pesë persona dhe plagosi të tjerë, shtoi zyra në një deklaratë.

Ismail Haniyes tha për Al Jazeera se djemtë e tij u martirizuan në rrugën e Çlirimit të Jeruzalemit dhe Xhamisë Al-Aksa.

Haniyeh, i cili jeton ne Katar, tha se armiku drejtohet nga fryma e hakmarrjes dhe vrasjes dhe nuk vlerëson ligjin dhe standardet.

Ai gjithashtu theksoi  se vrasjet nuk do të bëjnë presion ndaj Hamasit për të negociuar.

Duke vendosur nën shënjestër familjet e liderëve nuk do të na bëjnë të heqim dorë nga kërkesat e popullit tonë.

Më Të Klikuarat

Lajmet e fundit