Ish-satanisti kalon 33 vite duke lavdëruar të keqen, por një libër i ndryshon jetën

Ish-satanisti kalon 33 vite duke lavdëruar të…

Një burrë që kaloi më shumë se tre dekada i përfshirë në okultizëm po tregon historinë e tij të pabesueshme të lënies së Satanizmit pas, gjetjes së lirisë në Krishtin – dhe tani përhapjen e Ungjillit te të tjerët.

Brian Cole shpjegoi në  episodin final të “The Playing With Fire Podcast”  se, si djalë i vogël, ai nuk ndihej sikur i përkiste askund.

“Unë nuk e kuptoja se kush isha në Krishtin,” tha ai. “Isha 10 vjeç dhe kisha një baba abuzues… Më ngacmuan në shkollë dhe nëna ime na detyroi të shkonim në kishë.”

Cole tha se ai gjithashtu ishte abuzuar emocionalisht në kishën e tij. Çdo dinamikë në jetën e tij e la atë të ndihej i vetmuar dhe i shkëputur derisa takoi një grup fëmijësh më të mëdhenj që e pranuan.

“Ata po më flisnin, po më kushtonin vëmendje,” tha ai. “Ata nuk më thërrisnin dhe nuk më rrahën.”

Cole shpejt e kuptoi se fëmijët me të cilët u miqësuan ishin të përfshirë në Satanizëm një sistem besimi i kundërt nga përvoja e kishës së familjes së tij.

Ndërsa ai nuk ishte i tërhequr nga teologjia, Cole tha se ai “donte të bënte gjithçka që bënin këta fëmijë”.

Kështu, pa kaluar shumë kohë, ai po merrte pjesë. Dëgjoni Cole të tregojë përvojën e tij prej dekadash në okult, si dhe shërimin e tij.

“Një nga ritualet e para në të cilën isha, ata do të sakrifikonin një ketër. U thashë se nuk do ta bëja këtë”, tha ai, duke theksuar se i ka dashur gjithmonë kafshët. “Ata thanë, ‘Epo, [Satani] kërkon gjak, kështu që ju do të duhet të prisni veten,’ kështu bëra. Dhe kjo përfundoi si një varësi për 33 vjet – prerja dhe vetë-gjymtimi.

Me kalimin e kohës, Cole tha se frika që shkaktoi Satanizmi – dhe rebelimi – e tërhoqi më tej atë. Në fillim, nuk ishte një lidhje teologjike; në vend të kësaj, ishte më shumë një “përleshje”. Ai do t’i shpërndante simbolet e krishtera në varreza dhe do të shkatërronte lindjet e lindjes.

“Unë kam qenë një lloj djaloshi i lezetshëm nga 10 deri në 18 vjeç,” tha ai. “Kur u bëra 18 vjeç, u arrestova… Mora një dënim 10-vjeçar dhe, kur shkova në burg, atëherë nga përqendrimi kaloi në të gjitha në lidhje me Satanizmin.”

Cole tha se filloi të porosiste libra mbi magjinë okulte dhe ceremoniale dhe kaloi shumicën e ditëve të tij duke lexuar dhe studiuar dhe kjo nuk është e gjitha.

“Kam bërë një tatuazh me një kryq … në fund të këmbës sime të majtë, në mënyrë që të mund të godas Zotin sa herë që ecja,” tha ai.

Me kalimin e kohës, Cole tha se ai filloi të ndihej i pakëndshëm me rolin që Satani luajti në jetën e tij dhe fuqia që e keqja dha. Në vitin 1987, ai u largua nga Satanizmi dhe drejt formave të tjera të okultit – por ai shpesh rishikoi mënyrat e tij të vjetra dhe përdorte kartat Tarot midis mjeteve të tjera.

“Në okult … do të ulesha dhe do ta lejoja veten të pushtohesha dhe thjesht do të filloja të shkruaj gjëra,” tha Cole, duke vënë në dukje se ai madje mbante një ditar ëndrrash.

Elementi më intrigues i rrugëtimit të tij? Pavarësisht se besonte në Satanain, ai nuk besonte në Zot.

“Unë nuk besoja se Jezusi ekzistonte,” tha ai. “Mendova se kjo Bibël ishte një libër tjetër mitologjik… Një nga fetë e mia më të mëdha ishte urrejtja e të krishterëve.”

Por gjithçka ndryshoi në vitin 2009, kur Cole, atëherë 44 vjeç, u arrestua sërish. Ai e kuptoi se jeta e tij e krimit nuk po funksiononte dhe se diçka duhej dëshpëruar të ndryshonte.

“Unë u përpoqa të bëja vetëvrasje … thjesht nuk doja të jetoja më,” tha ai.

Cole filloi të eksploronte me kujdes Biblën ndërsa filloi një kërkim për të hequr qafe drogën dhe për të ndryshuar jetën e tij. Pavarësisht skepticizmit dhe talljes së tij, ai lexoi dhe hulumtoi.

Pastaj, një ditë, ai u kthye në dhomën e tij dhe gjeti një libër të shtrirë rastësisht në dyshemenë e qelisë së tij të burgut: “Rasti për Krishtin” i Lee Strobel, një tekst që dokumenton udhëtimin e Strobelit nga ateizmi në besim.

“Kur mbarova me atë libër, nuk mund ta mohoja më faktin që Jezusi ekzistonte në këtë tokë,” tha ai. “Gjatë gjithë jetës sime kam kërkuar të vërtetën.”

Cole zbuloi se e vërteta e transformoi jetën e tij dhe tani është një pastor.

“Kjo më ka lënë të lirë në shumë mënyra sa nuk mund ta shpjegoj”, tha ai ndërsa u bë dukshëm emocional.

Më Të Klikuarat

Lajmet e fundit