Itali/ Bosi i mafies arratiset nga burgu i Sigurisë së Lartë, momenti kur zbret me çarçaf

Itali/ Bosi i mafies arratiset nga burgu…

Ai kaloi murin rrethues të burgut të sigurisë maksimale të Badu’e Carros në Nuoro, Sardenja, me një litar të bërë nga çarçafët. 

Kështu Marco Raduano, bosi 39-vjeçar i mafies që besohet të jetë në krye të klanit në zonën Gargano, në Vieste, arriti të arratisej nga burgu i Sardenjës pasditen e së premtes 24 shkurt. 

Raduano mbahej në Regjimin e Sigurisë së Lartë 3 dhe kishte dënime që do ta përfundonte vuajtjen në vitin 2046. Vetëm më 3 shkurt ai u njoftua për një tjetër dënim të ri, përfundimtar, me 19 vjet burg për trafikim droge që vinte nga Shqipëria në Puglia

I njohur edhe me pseudonimin “Pallone”, pas vdekjes së bosit Angelo Notarangelo ai u ngjit në krye të mafies Viestina.

Rreth orës 22:00 të së premtes, fishekzjarret shpërthyen në Vieste, qyteti i origjinës së Raduano, fishekzjarre që ishin hedhur nga anëtarët e klanit për të festuar arratisjen e tij.

Ndjekja e tij ka nisur në Sardenjë që nga mbrëmja e së premtes me një dislokim të madh të forcave të policisë në të gjithë territorin. Sipas të dhënave të para të hetuesve, Raduanos iu deshën dy orë kohë për t’u larguar.

Më Të Klikuarat

Lajmet e fundit