Itali, zbulohen 24 statuja 2300-vjeçare

Itali, zbulohen 24 statuja 2300-vjeçare

Një koleksion statujash bronzi të jashtëzakonshme të ruajtura për mijëra vjet nga balta dhe uji janë zbuluar në Itali. Ato i zbuluan gjatë gërmimeve në vaskën e lashtë në San Casciano dei Bagni, afër Sienës.

24 statujat datojnë 2 300 vjet më parë dhe janë cilësuar si zbulimi më domethënës i llojit të tyre në 50 vjet.

Statujat përfshijnë një adoleshente 18–20 vjeç që i nënshtrohet stërvitjes ushtarake, i shtrirë pranë Hygeia, perëndeshës së shëndetit, me një gjarpër të mbështjellë rreth krahut të saj.

Më Të Klikuarat

Lajmet e fundit