Izraeli bllokon ndihmat humanitare, Jordania hedh nga ajri pajisje mjekësore dhe ushqim për palestinezët

Izraeli bllokon ndihmat humanitare, Jordania hedh nga…

Jordania ka vendosur të ndihmojë Rripin e Gazës duke hedhur nga ajri pajisje mjekësore jetike dhe ushqim në një spital fushor. Ndihma u krye mbrëmjen e të dielës, vetëm dy javë pasi nisi lufta mes Izraelit dhe Hamasit.
Mbreti Abdullah II i Jordanisë tha se forcat ajrore jordaneze i kishin dhënë “ndihma mjekësore urgjente”.
“Personeli ynë i forcave ajrore hodhi në mesnatë ndihmën urgjente mjekësore në spitalin fushor jordanez në Gaza,” tha ai në X, i njohur më parë si Twitter.

“Është detyra jonë për të ndihmuar vëllezërit dhe motrat tona të plagosur në luftën në Gaza. “Ne do të jemi gjithmonë aty për vëllezërit tanë palestinezë.”
Ushtria izraelite tha në një deklaratë më vonë të hënën se kishte “koordinuar” me fqinjin e saj arab për rënien, e cila tha se përfshinte edhe ushqim.

“Pajisjet do të përdoren nga stafi mjekësor për pacientët,” tha ai. Muajin e kaluar, Arab Neës e Arabisë Saudite, duke cituar një zyrtar të paidentifikuar, raportoi se spitali fushor jordanez po përballej me një “kërcënim ekzistencial” dhe ka të ngjarë të ndalojë së shpejti funksionimin për shkak të mungesës së furnizimeve mes bombardimeve izraelite.

Organizatat humanitare kanë paralajmëruar për një krizë humanitare në rritje për shkak të mungesës së ushqimit, ujit, energjisë elektrike dhe karburantit të shkaktuar nga bllokada e Izraelit dhe bombardimi i enklavës.
Të dielën, krerët e 18 agjencive të Kombeve të Bashkuara dhe OJQ-ve lëshuan një deklaratë të rrallë të përbashkët duke dënuar rrethimin e Gazës si “të papranueshëm” dhe duke bërë thirrje që ndihma të shpërndahet “në mënyrë të sigurt, të shpejtë dhe në shkallën e nevojshme”.

Hedhja ajrore erdhi ndërsa Sekretari i Shtetit i Shteteve të Bashkuara, Antony Blinken, mbërriti në Turqi si pjesë e një turneu diplomatik të nivelit të lartë në rajon, pas vizitave në Izrael, Bregun Perëndimor të pushtuar, Jordani dhe Irak, shkruan Al Jazeera.
Jordania, si vendet e tjera arabe, ka dënuar ashpër bombardimin e Gazës nga Izraeli, për të cilin zyrtarët në enklavën e qeverisur nga Hamasi thonë se ka vrarë të paktën 9,922 palestinezë.

Më Të Klikuarat

Lajmet e fundit