Izraeli sulmon qendrën e OKB në Gaza, palestinezja: Mjaft më, po na vrisni fëmijët në gjumë

Izraeli sulmon qendrën e OKB në Gaza,…

Një sulm ajror izraelit në një shkollë të OKB-së të mbushur me qindra njerëz të zhvendosur në Gazën qendrore ka vrarë të paktën 27 persona, thonë zyrtarët lokalë.

Ushtria izraelite tha se kreu një sulm në një shkollë të OKB-së që strehonte pjesëtarë të Hamasit.

Gazetarët vendas i thanë BBC-së se një avion luftarak izraelit qëlloi dy raketa në klasat në katin e fundit të shkollës në kampin e refugjatëve Nuseirat.

Zyra mediatike e Hamasit ka akuzuar Izraelin se ka kryer një “masakër të tmerrshme”.

Ambulancat dhe ekipet e shpëtimit kanë dërguar të plagosurit dhe të vdekurit në një spital aty pranë.

Pamjet në mediat sociale treguan klasa të shkatërruara dhe trupa të mbështjellë.

“Mjaft luftë! Ne jemi zhvendosur dhjetëra herë. Ata na vranë fëmijët ndërsa flinin,” bërtiti një grua e plagosur.

Ismail al-Thawabta, drejtor i zyrës së mediave të Hamasit, hodhi poshtë pretendimet e Izraelit se shkolla e OKB-së kishte fshehur komandues të Hamasit.

“Okupimi përdor histori të rreme të fabrikuara për të justifikuar krimin brutal që kreu kundër dhjetëra njerëzve të zhvendosur,” i tha ai agjencisë së lajmeve Reuters.

Në një deklaratë, Forcat e Mbrojtjes të Izraelit (IDF) thanë se avionët kishin kryer një sulm të saktë në një kompleks të Hamasit të ngulitur brenda një shkolle.

IDF tha se kishte vrarë “terroristët” e Hamasit dhe Xhihadit Islamik që morën pjesë në sulmin e 7 tetorit në jug të Izraelit, kur rreth 1200 njerëz u vranë dhe 251 të tjerë u morën peng.

Të paktën 36,580 njerëz janë vrarë në Gaza që atëherë, sipas ministrisë së Shëndetësisë të territorit të Hamasit.

Më Të Klikuarat

Lajmet e fundit