Izraeli ‘zien’ nga protestat pas planeve të Kryeministrit për të kapur Gjykatën e Lartë

Izraeli ‘zien’ nga protestat pas planeve të…

Dhjetëra mijëra izraelitë iu bashkuan protestave kundër planeve të kryeministrit Benjamin Netanyahu për të forcuar kontrollet në Gjykatën e Lartë, pavarësisht shqetësimeve të shtuara të sigurisë pas dy sulmeve vdekjeprurëse një ditë më parë.

Rreth xhamisë Al-Aksa në Jerusalem, dhjetëra mijëra besimtarë priten për lutjet e mbrëmjes mes shqetësimeve për një përsëritje të mundshme të bastisjeve të policisë gjatë natës këtë javë që u pasuan nga breshëri raketash në Izrael dhe sulme izraelite në Gaza dhe Libanin jugor.

Izraelitët ishin gjithashtu të shqetësuar pas një përplasjeje me makinë në Tel Aviv të premten që vrau një italian dhe plagosi pesë turistë të tjerë, disa orë pasi një sulm me armë vrau dy motra izraelite dhe plagosi nënën e tyre pranë një vendbanimi në Bregun Perëndimor të pushtuar.

Netanyahu ka mobilizuar rezervistët e policisë kufitare dhe ka urdhëruar ushtrinë të përforcojë pozicionet e sigurisë për të shmangur problemet e mundshme, mes thirrjeve për qetësi nga Kombet e Bashkuara, Bashkimi Evropian dhe Shtetet e Bashkuara.

Në qendër të Tel Avivit, turmat që valëvitnin flamujt izraelitë blu dhe të bardhë që janë bërë shenjë dalluese e protestave gjatë tre muajve të fundit u mblodhën në një shfaqje sfide kundër planeve që ata i shohin si një kërcënim ekzistencial për demokracinë izraelite.

Më Të Klikuarat

Lajmet e fundit