Jakup Krasniqi nuk i trembet Hagës, del në gjyq me shqiponjën dykrenare në kravatë

Jakup Krasniqi nuk i trembet Hagës, del…

Prej ditës së marë ka nisur zyrtarisht gjyqi ndaj ish-drejtuesëve të UÇK-së në Hagë. Pas një pritje prej afro 3 vitesh në paraburgim Jakup Krasniqi, Kadri Veseli, Hashim Thaçi dhe Rexhep Selimi, po përballen me akuzat e serbëve për krime lufte gjatë konflikteve të fundviteve 90′.

Asnjë nga drejtuesit e lartë të Ushtrisë çlirimtare nuk ka pranuar se ka kryer krime lufte ndaj serbëve, por kanë thënë se serbët hynë në Kosovë për të vrarë gra e fëmijë. Të patrembur ndaj akuzave të ngritura, ata kanë qendruar heroikisht përballë çdo formë akuze.

Gjatë gjyqit një detaji që spikati ishte ish-kryeparlamentari i Kosovës, Jakup Krasniqi. Ai u shfaq këtë të mërkurë në Gjykatën Speciale në Hagë, me një simbol kombëtar. Përveç fjalimit të tij emocionues luftën heroike të dhe çlirimtare të UÇK-së, Krasniqi ka dalë në seancë duke mbajtur veshur një kravatë me shqiponjën dykrenare.

Presionet e shumta nuk e kanë bërë atë të thyeht emocionalisht duke i kujtuar dhe gjyqtarvëve të Tribunalit të Hagës se lufta e tyre ka qenë vetëm për liri dhe bashkim me shtetin amë, Shqipërinë.

Më Të Klikuarat

Lajmet e fundit