Japoni/ Tre të vrarë nga të shtënat dhe sulmi me pushkë gjuetie

Japoni/ Tre të vrarë nga të shtënat…

Tre persona janë vrarë në një sulm me thikë dhe të shtëna në Japoninë qendrore. Sulmuesi ka goditur me thikë një grua, përpara se të qëllonte me pushkë gjuetie për të vrarë dy policë në qytetin Nakano, prefektura Nagano. 

Një person i katërt ka mbetur i plagosur.

Burri tani është i fshehur brenda shtëpisë së kryetarit të asamblesë së qytetit Nakano. Vrasjet me armë janë shumë të rralla në Japoni, pavarësisht vrasjes së ish-kryeministrit Shinzo Abe në korrik të vitit të kaluar.

Sipas agjencisë japoneze të lajmeve Kyodo, policia mori një telefonatë rreth orës 16:25 (07:25 GMT) për një burrë që kishte ndjekur dhe më pas goditi me thikë një grua.

Burri, për të cilin dëshmitarët thanë se kishte veshur një uniformë kamuflazhi, një kapele, syze dielli dhe një maskë, më pas dyshohet se ka qëlluar oficerët e policisë që iu përgjigjën urgjencës.

Disa orë pas sulmit, burri mbetet i bllokuar brenda shtëpisë së folësit Masamichi Aoki.

Mediat japoneze raportojnë se ai mund të jetë djali i folësit, por policia nuk e ka konfirmuar identitetin e tij.

Abe ishte kryeministri më jetëgjatë i Japonisë dhe vdekja e tij tronditi thellësisht një vend ku armët e dorës janë të ndaluara dhe incidentet e dhunës politike janë pothuajse të padëgjuara.

Në vitin 2014, kishte vetëm gjashtë incidente të vdekjeve me armë në Japoni, krahasuar me 33,599 në SHBA. Njerëzit duhet t’i nënshtrohen një provimi të rreptë dhe testeve të shëndetit mendor për të blerë një armë. Edhe atëherë lejohen vetëm armë gjahu dhe pushkë ajrore./BBC

Më Të Klikuarat

Lajmet e fundit