Jep dorëheqjen Kryeministrja e Britanisë së Madhe vetëm 6 javë pas marrjes së pushtetit

Jep dorëheqjen Kryeministrja e Britanisë së Madhe…

Kryeministrja britanike, Liz Truss, njoftoi se do të japë dorëheqjen pas vetëm gjashtë javësh në detyrë, pas një sërë politikash ekonomike katastrofike dhe të përmbysura, që shkaktuan rënien e paundit dhe rritjen e normave të interesit.

Truss, i cili u emërua zyrtarisht nga mbretëresha e ndjerë Elizabeth II më 6 shtator, tani bëhet kryeministrja me mandatin më të shkurtër në historinë britanike.⁠

Vëmendja tani kthehet tek kush mund ta zërë vendin e saj, por pa një pasardhës të qartë që pret, mund të ketë ditë të pasigurta përpara.⁠

Më Të Klikuarat

Lajmet e fundit