Katër të vrarë nga një sulm me bombë në një xhami në Kabul

Katër të vrarë nga një sulm me…

Një sulm vetëvrasës ka goditur një xhami në një ministri qeveritare në kryeqytetin e Afganistanit, Kabul, duke vrarë katër persona dhe duke plagosur 25, tha një zëdhënës i ministrisë.

Shpërthimi pasditen e së mërkurës ndodhi teksa punëtorët dhe vizitorët po luteshin brenda një xhamie të Ministrisë së Brendshme të Afganistanit, e cila është përgjegjëse për sigurinë dhe zbatimin e ligjit në vend. Ministria është në rrugën kryesore të Kabulit pranë Aeroportit Ndërkombëtar të Kabulit dhe ndodhet në kompleksin e saj të fortifikuar.

Një zëdhënës i ministrisë i emëruar nga talebanët, Abdul Nafi Takor, tha në një postim në Twitter: “Fatkeqësisht sot pasdite, rreth orës 13:30 pati një shpërthim në një nënxhami në Ministrinë e Brendshme, ku katër besimtarë ranë dëshmorë dhe 25 të tjerë u plagosën. Ngjarja është nën hetim, detajet do t’i ndajmë me mediat kur të bëhet”.

Ai tha më herët se shpërthimi ndodhi teksa punonjësit e ministrisë dhe vizitorët po luteshin.

Askush nuk e mori menjëherë përgjegjësinë për shpërthimin, por grupi ISIL (ISIS) në Afganistan, rivali kryesor i talebanëve, ka zhvilluar një fushatë dhune duke synuar talebanët dhe pakicën shiite që është intensifikuar që kur talibanët morën pushtetin në gusht 2021. .

Grupi italian i ndihmës Emergjenca, i cili drejton një spital në Kabul, tha në Twitter se kishte marrë 20 pacientë nga shpërthimi, dy prej të cilëve vdiqën në mbërritje.

“Numri i personave të plagosur që mbërrinin u rrit dhe ata raportuan se kishin parë një burrë duke shpërthyer një pajisje”, tha Dejan Panic, drejtori i Emergjencës në Afganistan.

“Ishte një sulm vetëvrasës”,  shtoi ai në një deklaratë, duke cituar pacientët.

Të mërkurën pasdite, spitali i Urgjencës ruhej nga afër nga forcat talebane, të cilët ishin gjithashtu të dislokuar shumë rreth skenës së sulmit.

Shpërthimi i fundit vjen pas një sulmi vetëvrasës të premten duke vrarë 53 persona në një qendër arsimore në Kabul, duke përfshirë 46 vajza dhe gra, sipas një numri të Kombeve të Bashkuara.

Më Të Klikuarat

Lajmet e fundit