Këto janë 5 familjet mbretërore më të pasura në mbarë globin

Këto janë 5 familjet mbretërore më të…

Edhe pse ka shumë njerëz të pasur në mbarë botën, ata me pasuri dhe mbretër, na magjepsin. Një kombinim i familjes mbretërore dhe pasurisë duket diçka e dalë nga një përrallë. Stili i tyre i jetesës, pallatet e pasura dhe stafi gjjthmonë gati për të plotësuar çdo nevojë të tyre, na lënë të mahnitur. Pra, hidhini një sy 5 familjeve mbretërore më të pasura në mbarë globin.

5-Familja Mbretërore britanike 

Familja mbretërore britanike është një nga familjet mbretërore më me ndikim në të gjithë globin. Sipas Forbes, familja mbretërore britanike ka vlerë 88 miliardë dollarë, shumica e të cilave vjen nga një Grant Sovraniteti nga Crown Estate dhe disa investime në pasuri të paluajtshme. Megjithëse Mbreti Charles III trashëgoi 500 milionë dollarë, ai nuk zotëron portofolin prej 42 miliardë dollarësh të nënës së tij të ndjerë.

4-Familja Mbretërore e Abu Dhabit

Familja e katërt mbretërore më e pasur në botë, Sheikh Khalifa bin Zayed Al Nahyan, Emir i Abu Dhabi dhe President i Emirateve të Bashkuara Arabe (që nga viti 2004) është kreu i kësaj familjeje. Pasuria e familjes vlerësohet në 150 miliardë dollarë shumë prej të cilave e mbajnë kompanitë e tyre të naftës.

3. Familja Mbretërore e Katarit

E vetmja familje që u shfaq si mbajtëse rekord pasurie, çuditërisht, renditet e treta në këtë listë. Familja mbretërore e Katarit kryesohet nga Sheikh Tamim bin Hamad Thani, i cili gjithashtu renditet i nënti në top 10 mbretërorët më të pasur, me një vlerë neto prej 1.2 miliardë dollarë. Pasuria neto e familjes raportohet në 335 miliardë dollarë e krijuar nga zotërimi i aksioneve të mëdha në kompani si Tiffany & Co, Empire State Building dhe Volkswagen.

2. Familja Mbretërore e Kuvajtit

Emiri aktual i Kuvajtit është Sabah Al-Ahmad, i cili është edhe komandanti i përgjithshëm i Forcave të Armatosura. Pasuria e tyre neto është 360 miliardë dollarë. Pjesa më e madhe e të ardhurave të familjes vijnë nga rezervat e naftës dhe investimet e shumta në aksionet amerikane, të cilat janë rritur në vlerë. Kjo është një nga familjet mbretërore më të pasura në botë.

1. Familja Mbretërore e Arabisë Saudite

Dhe ja ku vjen familja mbretërore më e pasur në të gjithë globin! Në krye të listës së mbretërve më të pasur është familja mbretërore e Arabisë Saudite, mbreti aktual i së cilës është Salman bin Abdulaziz Al Saud. Familja mbretërore përbëhet nga rreth 15,000 anëtarë dhe ka një vlerë neto prej rreth 1.4 trilion dollarë, shumë më tepër se çdo monarki tjetër. Kjo pasuri e madhe vjen nga rezervat e mëdha të naftës në vend.

Më Të Klikuarat

Lajmet e fundit