Kina, e gatshme për të rritur bashkëpunimin me Rusinë

Kina, e gatshme për të rritur bashkëpunimin…

Kina është e gatshme të rrisë bashkëpunimin ushtarak dhe komunikimin me Rusinë, tha të enjten një zëdhënës i ushtrisë kineze. Tan Kefei tha në një konferencë për shtyp se Ushtria Çlirimtare Popullore (PLA) ishte e gatshme të organizojë rregullisht patrullime të përbashkëta detare dhe ajrore dhe të forcojë shkëmbimet dhe bashkëpunimin me forcat ruse.

Tan lavdëroi miqësinë midis Kinës dhe Rusisë dhe shtoi se lidhjet dypalëshe nuk kërkonin konfrontim dhe nuk ishin të drejtuara ndaj palëve të treta. Komentet erdhën pasi Rusia dhe Kina kohët e fundit sheshuan lidhjet nën udhëheqjen strategjike të presidentit kinez Xi Jinping dhe homologut të tij rus Vladimir Putin.

Të dyja forcat ushtarake do të mbrojnë së bashku drejtësinë dhe barazinë ndërkombëtare dhe të kontribuojnë në ruajtjen e sigurisë dhe stabilitetit ndërkombëtar dhe rajonal”, tha Tan.

Xi zhvilloi bisedime me Putinin në Moskë këtë muaj, menjëherë pasi Kina publikoi një propozim për paqen në Ukrainë. Kina ka mbajtur një qëndrim të paqartë për pushtimin rus të Ukrainës, duke u përmbajtur duke e quajtur atë një luftë, si dhe duke dënuar sanksionet ndërkombëtare ndaj Moskës.

Pekini e përshëndeti udhëtimin e Xi-t si një takim midis dy “fqinjëve miqësorë” që do të vazhdonin të punonin drejt multilateralizmit dhe demokracisë më të madhe për të ndihmuar për ta bërë qeverisjen globale më të drejtë dhe më të barabartë. 

Në planin e tij të propozuar të paqes, Pekini përshkroi 12 pika në të cilat bëri thirrje për bisedime dhe braktisje të mentalitetit të luftës së ftohtë. Aleatët perëndimorë kanë reaguar me skepticizëm ndaj propozimeve të Pekinit në mes të refuzimit të Kinës për të dënuar luftën në vazhdim dhe përpjekjet e saj të vazhdueshme për të thelluar lidhjet me Moskën.

Më Të Klikuarat

Lajmet e fundit