Kolumbi/ Persona të armatosur kërcënojnë gazetarët e gazetës më të madhe në vend

Kolumbi/ Persona të armatosur kërcënojnë gazetarët e…

Dy persona të armatosur sulmuan zyrat e gazetës me qarkullim më të madh në bregun e Karaibeve të Kolumbisë për të kërkuar publikimin e një “mesazhi” nga një bos mafioz, tha të martën një organizatë joqeveritare.

Anëtarët e një grupi të armatosur u paraqitën një ditë më parë në selinë e El Heraldo, në Barranquilla, ku thanë se duhej të përcillnin një mesazh nga Digno Palomino, udhëheqësi i tyre, i cili dyshohet se dëshiron të marrë pjesë. në negociatat e paqes, përmes qeverisë së cilës kërkon të çarmatosë dhe çmontojë organizatat rebele, grupet paraushtarake të ekstremit të djathtë dhe kartelet e drogës”, shpjegoi në një deklaratë për shtyp Fondacioni për Lirinë e Shtypit.

Palomino, të cilin drejtësia kolumbiane e akuzon se i përket një bande të trafikut të drogës dhe zhvatjes së njohur si “Los Costenios”, u arrestua në Venezuelë në vitin 2019 dhe u ekstradua në Kolumbi në shtator të vitit të kaluar. Që atëherë ai është vendosur në arrest shtëpiak në Barranquilla.

Gjashtë burra të armatosur ishin të pranishëm, dy prej të cilëve hynë dhe kërkuan të flisnin me drejtoreshën e gazetës, Erica Fondalvo. Tre gazetarë dolën për të biseduar me emisarët e bandës, të cilët kërkuan që të publikohej një intervistë e Palomino e marrë nga vetë grupi i armatosur”, sipas FLIP.

El Heraldo, e cila nuk publikoi mesazhin e Palomino, mori një telefonatë nga një person i panjohur javën e kaluar duke kërkuar që gazetarët e saj të intervistonin “El Castor”, kreun e bandës Los Costenios, sipas OJQ-së, por gazeta nuk ka bërë asnjë referencë për këto ngjarje.

Si pjesë e politikës së tij për të arritur “paqe absolute”, presidenti i majtë Gustavo Petros ka propozuar disa avantazhe për trafikantët e drogës që pranojnë të heqin dorë nga aktiviteti i tyre kriminal dhe të dorëzohen para drejtësisë, veçanërisht dënimet me tetë vjet burg ose më shumë dhe mundësinë për të mbajtur 6% e aseteve të tyre.

Nisma duhet të miratohet ende nga parlamenti, ku qeveria ka shumicën, por ka kundërshtime edhe në kampin e saj.

Sipas organizatës joqeveritare Reporterët pa Kufi (Reporters sans Frontières, RSF), Kolumbia është vendi i tretë më i rrezikshëm për gazetarët në Amerikën Latine, pas Meksikës dhe Brazilit. FLIP regjistroi në vitin 2022 gjithsej 200 kërcënime ndaj profesionistëve të medias dhe dy vrasje të gazetarëve për shkak të punës së tyre.

Më Të Klikuarat

Lajmet e fundit