Koreja e Veriut sulmon SHBA-në, lëshon raketën për të goditur territorin amerikan

Koreja e Veriut sulmon SHBA-në, lëshon raketën…

Koreja e Veriut ka lëshuar një raketë balistike ndërkontinentale (ICBM) me rreze të mjaftueshme për të goditur territorin e SHBA-ve, tha ministri japonez i mbrojtjes.

Raketa ra në det afërsisht 210 km në perëndim të Hokkaido. SHBA e ka dënuar nisjen, ndërsa Koreja e Jugut ka urdhëruar masa më të forta parandaluese kundër Veriut.

Ministri i Jashtëm i Koresë së Veriut, Choe Son Hui, paralajmëroi të enjten për një përgjigje më të ashpër ndaj çdo pranie të shtuar ushtarake amerikane, bën me dije BBC.

Ajo lëshoi ​​gjithashtu një raketë balistike me rreze të shkurtër veprimi në të njëjtën ditë. Kjo pasoi takimin e së dielës midis Yoon, Presidentit të SHBA Joe Biden dhe kryeministrit të Japonisë Fumio Kishida në Kamboxhia.

Të premten, zëdhënësja e Këshillit të Sigurisë Kombëtare të SHBA-së, Adrienne Watson tha se Biden ishte informuar dhe SHBA do të konsultohej me partnerët.

Koreja e Veriut ka lëshuar më shumë se 50 raketa gjatë dy muajve të fundit, shumica e tyre me rreze të shkurtër. Këto lëshime me rreze të gjatë janë më të rralla dhe përbëjnë një kërcënim të drejtpërdrejtë për SHBA-në, pasi raketat janë projektuar për të transportuar koka bërthamore kudo në kontinentin e SHBA-së.

Më Të Klikuarat

Lajmet e fundit