'Ky është vendimi i duhur për demokraci', jep dorëheqjen kryeministri i Irlandës

‘Ky është vendimi i duhur për demokraci’,…

Kryeministri irlandez Leo Varadkar ka dhënë dorëheqjen nga posti i tij para afatit të skadimit dhe zgjedhjeve të ardhshme për kryeministër. Ai e bëri vetë të ditur këtë vendim me anë të një deklarate emocionuese për mediat, ku tha se po jepte dorëheqjen e menjëhershme si kryeministër dhe kryetar partie.

Vendimi sipas tij ka ardhur për “arsye personale dhe politike”. Kryeministri tha se do të ketë thashetheme për arsyen e largimit, por ai e ka dhënë arsyen e tij.

Unë po jap dorëheqjen si President dhe Drejtues i Fine Gael në fuqi sot, dhe do të jap dorëheqjen si Taoiseach sapo pasardhësi im të jetë në gjendje të marrë atë detyrë. Unë e di se kjo do të jetë një surprizë për shumë njerëz dhe një zhgënjim për disa. Shpresoj se të paktën do ta kuptoni vendimin tim. E di që të tjerët, si ta them, do ta përballojnë lajmin mirë. Kjo është gjëja më e mirë për të jetuar në një demokraci. Nuk ka kurrë një “kohë të duhur” për të dhënë dorëheqjen nga postet e larta. Sidoqoftë, kjo është një kohë e mirë si çdo tjetër – Buxheti 2024 ka përfunduar dhe negociatat nuk kanë filluar ende për atë të radhës,” tha Varadkar. 

Dorëheqja vjen pasi qeveria u mund në mënyrë të fuqishme në dy referendume mbi ndryshimet e propozuara në kushtetutën irlandeze. Varadkar ishte kryeministri i parë haptazi homoseksual i Irlandës në vitin 2017, si përfaqësues i partisë Fine Gael.

Më Të Klikuarat

Lajmet e fundit