Liz Truss, kryeministrja që theu të gjitha rekordet e gabuara

Liz Truss, kryeministrja që theu të gjitha…

Analiza e The Guardians

Kryeministria e Liz Truss nuk do të ishte kurrë e lehtë. Edhe gjatë garës së lidershipit konservator, kur ajo e kishte të qartë se pavarësisht kohërave të vështira ekonomike me të cilat po përballej vendi dhe dëshirës së njerëzve për stabilitet, ajo planifikoi t’i bënte gjërat ndryshe.

Rivali i saj Rishi Sunak paralajmëroi për “ekonominë e saj fantazi” dhe kritikët si Michael Gove sugjeruan se ajo “po bënte pushime nga realiteti”, por një koalicion i fuqishëm i anëtarëve të konservatorëve, mbështetësve të Boris Johnson dhe shtypit të krahut të djathtë nuk po e dëgjonin.

Vdekja e Mbretëreshës solli një periudhë zie kombëtare dhe një mundësi për t’u prezantuar publikut, ndërkohë që fuste këmbët e saj nën tavolinën në Downing Street pa shqyrtimin intensiv që zakonisht shoqëron ardhjen e një kryeministri të ri.

Një udhëtim i shkurtër në Kombet e Bashkuara në Nju Jork kaloi relativisht pa probleme, me Truss që hoqi nga tavolina perspektivën e një marrëveshjeje tregtare me SHBA-në para se të zbriste nga avioni dhe dukej e ashpër ndaj Rusisë mbi Ukrainën ndërsa kishte ndërtuar ura me Emmanuelin e Francës. Macron pas komenteve të saj të gabuara “mik apo armik”.

Si ish-sekretare e jashtme, ajo ishte në një territor komod mes diplomatëve ndërkombëtarë në një sërë takimesh të organizuara paraprakisht dhe pak kontakte me shtypin apo publikun. Megjithatë, shenjat ishin tashmë aty. Presidenti i SHBA-së, Joe Biden, postoi në Twitter se ishte “i sëmurë dhe i lodhur” nga ekonomia e dobët, në një goditje të dukshme ndaj Truss.

Brenda 24 orëve pasi u kthyen në MB, ishte bërë e qartë se ajo dhe Kwasi Kwarteng nuk e kishin kaluar kohën e tyre me mençuri.

Mbi kafe dhe biskota, ajo dhe kancelarja e saj i vunë dorën e fundit mini-buxhetit të tyre katastrofik që do të minonte fatalisht autoritetin e saj dhe do të dëmtonte përgjithmonë reputacionin e konservatorëve për kompetencën ekonomike.

Gjatë asaj fundjave, buxheti i saj u shpërbë. Përpjekjet e Kwarteng për të qëndruar anijen përpara se tregjet të hapeshin të hënën shkuan tmerrësisht të gabuara pasi ai i tha BBC-së se kishte “më shumë për të ardhur” për uljen e taksave nga qeveria e re, duke bërë që paundi të bjerë dhe rendimentet e praruara në spirale. Truss-it iu deshën ditë, pasi Banka e Anglisë u detyrua të merrte masa urgjente, për të dalë.

Para se partia konservatore të arrinte në Birmingham për konferencën e saj vjetore, Truss ishte në shkëmbinj. Edhe pse shumë deputetë kritikë qëndruan larg, zemërimi tashmë po frynte mbi të për keqtrajtimin e ekonomisë nga qeveria. Një kthesë poshtëruese ndaj planeve të saj për të ulur normën më të lartë të taksës prej 45 përqind, nuk bëri pak për t’i qetësuar ata.

Ndërkohë, sulmi i saj i çuditshëm ndaj “koalicionit kundër rritjes” – një grup prej pothuajse të gjithëve, përveç konservatorëve të tregut të lirë – në fjalimin e saj në konferencë, i kombinuar me premtimin e saj për më shumë “përçarje” të status quo-së, shqetësoi edhe disa prej saj. aleatët më të afërt.

Por nëse Truss mendonte se konferenca e partisë ishte momenti i saj i rrezikut më të madh, kthimi i saj në Westminster ishte edhe më i keq. Deputetët e dëshpëruar konservatorë u vërsulën rreth e qark parlamentit, duke i thënë kujtdo që do të dëgjonte se kryeministrja ishte jashtë thellësisë së saj dhe se ditët e saj ishin të numëruara.

Ishte e qartë se fundi ishte në dukje. Pas disa ditësh të trazuara, dhe me Kwarteng larg në Uashington, ajo vendosi se rruga e saj e vetme për të mbijetuar ishte shkarkimi i kancelarit të saj. Një konferencë e dhimbshme për shtyp ishte një moment ndriçues për çdo deputet të mbetur ende duke pyetur veten nëse ajo ishte në gjendje të kryente detyrën.

Brenda pak orësh, Truss ia kishte dorëzuar pothuajse të gjithë pushtetin Jeremy Hunt, kancelarit të saj të ri, i cili shpejt varrosi të gjithë strategjinë e saj ekonomike. Çuditërisht, deputetët konservatorë mbetën duke pyetur se cili ishte qëllimi i saj tani? Komploti u përshkallëzua, me përpjekje të dëshpëruara për të gjetur se si të rrëzonin kryeministrin dhe pas kujt mund të bashkoheshin.

Truss u dyfishua, duke këmbëngulur se ajo ishte një “luftëtare, jo një dorëheqëse” në pyetjet e kryeministrit të mërkurën – një vërejtje që u përqesh nga deputetët laburistë. Pasoi një pasdite kaotike, me Truss-in që humbi sekretaren e saj të brendshme, Suella Braverman, dhe më pas shefin e saj për shkak të një votimi katastrofik të fraktingut, në të cilin deputetët konservatorë u “shkatërruan” dhe “përdoreshin” në hollet e votimit. Brenda pak orësh, shefi i kamxhikut dukej se ishte rivendosur.

Disa nga aleatët e Truss u bënë thirrje deputetëve konservatorë që të qëndrojnë me të të paktën deri në mini-buxhetin e Halloween, për hir të stabilitetit ekonomik. Por tërbimi i tyre tashmë po shpërtheu, i tmerruar nga dëmi që ajo i kishte bërë partisë së tyre dhe reputacionit të saj për kompetencë.

Downing Street u përpoq të mbante anijen të enjten në mëngjes, duke këmbëngulur se kryeministri do të merrte partinë konservatore në zgjedhjet e ardhshme, por ishte tepër vonë. “Ka mbaruar,” pranoi një burim i brendshëm, ndërsa Sir Graham Brady arriti në numrin 10 për t’i thënë asaj se loja kishte përfunduar dhe se ajo do të bëhej kryeministrja më e shkurtër e Britanisë.

Largimi i saj i jep fund edhe një premierë tjetër të trazuar të Tory-t, dhe vdekjen më të cunguar. Deputetët e Truss mund të shpresojnë për ujëra më të qetë me emërimin e pasuesit të saj. Por dëmi tashmë është bërë.

Më Të Klikuarat

Lajmet e fundit