Lufta në Gaza, 7 vullnetarë të huaj vriten nga një sulm ajror i Izraelit

Lufta në Gaza, 7 vullnetarë të huaj…

Shtatë punëtorë të organizatës joqeveritare World Central Kitchen (WCK) u vranë nga një sulm ajror izraelit kundër automjetit me të cilin po udhëtonin. Sipas mediave palestineze dhe izraelite, ata ishin nga Polonia, Australia, Britania dhe Irlanda, si dhe udhërrëfyesi dhe përkthyesi palestinez i grupit.

Ne jemi të vetëdijshëm për raportet se anëtarët e World Central Kitchen u vranë në një sulm nga ushtria izraelite ndërsa punonin si pjesë e përpjekjeve tona për të shpërndarë ushqime në Gaza”, tha OJQ-ja përmes X (ish-Twitter).

Kjo është një tragjedi. Punonjësit e ndihmave dhe civilët nuk duhet të jenë kurrë në shënjestër”, thuhej më tej.

Shtëpia e Bardhë tha se ishte e prekur  nga vdekjet e punëtorëve të World Central Kitchen. “Ne jemi të shkatërruar dhe thellësisht të mërzitur”, tha përmes X-së zëdhënësja e Këshillit të Sigurisë Kombëtare të presidencës së SHBA-së, Adrienne Watson. “Punonjësit e ndihmës duhet të mbrohen pasi ata shpërndajnë ndihmën e nevojshme dëshpërimisht dhe i bëjmë thirrje Izraelit që menjëherë të hetojë”, shtoi ajo.

Më Të Klikuarat

Lajmet e fundit