Lufta në Rripin e Gazës, Spanja dërgon 26 ton ndihma humanitare

Lufta në Rripin e Gazës, Spanja dërgon…

Avionët ushtarakë spanjollë kanë hedhur 26 ton ndihma humanitare në Gaza pasi qeveria spanjolle i bëri thirrje Izraelit të hapë pikat kufitare tokësore për të parandaluar zinë e bukës.
“Spanja këmbëngul në hapjen e vendkalimeve tokësore si një masë e domosdoshme për të shmangur një situatë urie”, tha Ministria e Jashtme e Spanjës.

Operacioni, i kryer në koordinim me Jordaninë dhe i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian, hodhi më shumë se 11,000 racione ushqimore. Vende të tjera perëndimore, duke përfshirë SHBA-në, Francën dhe Gjermaninë, kanë përdorur gjithashtu fluturime ajrore për të ofruar ndihma për të lehtësuar krizën humanitare në Gaza.

Ministria e Jashtme spanjolle gjithashtu ripohoi angazhimin e saj për të mbështetur UNRWA, agjencinë humanitare të Kombeve të Bashkuara për palestinezët, dhe për ekzistencën e saj të vazhdueshme.

Më Të Klikuarat

Lajmet e fundit