Lufta në Ukrainë, kryebashkiaku i Kievit paralajmëron evakuime nëse humbet energjia

Lufta në Ukrainë, kryebashkiaku i Kievit paralajmëron…

Banorët e Kievit duhet të jenë të përgatitur të largohen nga qyteti nëse ka një humbje totale të energjisë, ka thënë kryebashkiaku i tij.

Në javët e fundit, miliona ukrainas kanë mbetur me ndërprerje pa energji elektrike dhe ujë, pasi sulmet ajrore ruse synojnë infrastrukturën jetike.

Ndërprerjet e rrymës janë gjithashtu në vend për të shmangur mbingarkesat dhe për të lejuar riparimet.

Rreth 40% e sistemit energjetik të Ukrainës është dëmtuar ose shkatërruar nga sulmet ruse ndaj termocentraleve dhe linjave.

Një tjetër zyrtar i qytetit ka paralajmëruar se, në rast të një ndërprerjeje totale, furnizimi me ujë dhe ujërat e zeza gjithashtu do të ndalonin punën.

Konventat e Gjenevës, të cilat përshkruajnë standardet humanitare për trajtimin në luftë, thonë se sulmet nuk duhet të kryhen kundër “objekteve civile”.

Duke folur në televizionin ukrainas, kryebashkiaku Vitaly Klitschko e cilësoi shënjestrimin e infrastrukturës nga Rusia si “terrorizëm” dhe “gjenocid”.

Presidenti rus Vladimir Putin “nuk ka nevojë për ne ukrainasit. Ai ka nevojë për territor, ai ka nevojë për Ukrainën pa ne”, tha ish-boksieri i peshave të rënda.

Më Të Klikuarat

Lajmet e fundit