Luftë e përgjakshme në Ukrainë, Rusia nuk heq dorë kollaj

Luftë e përgjakshme në Ukrainë, Rusia nuk…

Shpërthime në qytetin jugor të Khersonit, janë njoftuar kohët të fundit.

Ushtarët ukrainas po përgatiten për një betejë të egër për të arritur kontrollin e plotë në bregun perëndimorë të lumi Dnipro.

70.000 civilë janë zvendosur nga qyteti i Khersonit, qytet që Rusia e ‘sundoi’, në mënyrë të paligjshme.

Komandanti i Përgjithshëm i Forcave të Armatosura të Ukrainës, gjenerali Valerii Zaluzhnyi njoftoi të premten se forcat ruse kanë trefishuar intensitetin e luftimeve në pjesë të caktuara të frontit, me deri 80 sulme në ditë.

Shtabi i Përgjithshëm ukrainas njoftoi se forcat ruse aktualisht janë duke i përqendruar operacionet sulmuese në drejtim të qyteteve Bakhmut, Avdiivka dhe rajonit perëndimor të Donetskut.

Më Të Klikuarat

Lajmet e fundit