Macja e egër rezulton pozitive për kokainë

Macja e egër rezulton pozitive për kokainë

Një mace e egër është nën kujdesin e Kopshtit Zoologjik dhe Kopshtit Botanik të Cincinnati, pasi zyrtarët konfirmuan se kafsha doli pozitive për kokainë. Njerëzit raportuan se në janar, macja afrikane e quajtur Amiry u largua nga shtëpia në Oakland, ndërsa pronari i saj po arrestohej.

Menjëherë pas arratisjes, u raportua se një ‘krijesë me pamje leopardi’ qëndronte në një pemë. Hamilton County Dog Wardens dhe Cincinnati Animal CARE iu përgjigjën thirrjeve dhe arritën të kapnin macen e madhe. Ray Anderson nga Cincinnati Animal Care tha se kafsha, e cila peshon rreth 14.9 kg, iu thye padashje këmba ndërsa po shpëtohej, raporton Ladbible.

Ne u thirrëm për të nxjerrë macen nga pema. Në këtë proces padyshim, macja nuk donte të dilte nga pema dhe oficerët tanë po punonin shumë për t’u siguruar që ata të mos e largonin macen. Padashje asaj iu thye këmba gjatë procesit të shpëtimit”, tha Anderson. 

Por sapo kafsha u dërgua në objektin e Cincinnati Animal CARE, një repart toksikologjik zbuloi se macja kishte rezultuar pozitive për kokainë. Nuk dihet se si kafsha e mori kokainën, por ndaj kujdestarit të qenve të Hamilton County filloi një hetim.

Tashmë macja e egër mbahet në kopshtin zoologjik të Cincinnati. Një zëdhënës i kopshtit zoologjik dha një deklaratë ku tha se: “Macja ka marrë kujdes veterinar në Qendrën tonë të Shëndetit të Kafshëve që kur u soll këtu. Shëndeti i saj paraqitet i mirë dhe hapi tjetër do të jetë që ekipi ynë i Programit të Ambasadorit të Cat të punojë me të dhe të përcaktojë nëse është i përshtatshëm për të qenë një kafshë ambasador.”

Më Të Klikuarat

Lajmet e fundit