Mbreti Charles III vendos të mos marrë pjesë në Samitin e Klimës

Mbreti Charles III vendos të mos marrë…

Mbreti Charles III ka vendosur të mos marrë pjesë në samitin ndërkombëtar të ndryshimeve klimatike në Egjipt muajin e ardhshëm, duke nxitur spekulimet se monarku i ri do të duhet të frenojë aktivizimin e tij mjedisor tani që ka hipur në fron.

Gazeta Sunday Times raportoi se vendimi erdhi pasi kryeministrja konservatore Liz Truss kundërshtoi që Charles të merrte pjesë në konferencë, e njohur si COP27, kur ajo u takua me mbretin muajin e kaluar në Pallatin Buckingham.

Ndërsa nuk kishte asnjë përgënjeshtrim zyrtar, media të tjera britanike cituan burime të paidentifikuara nga pallati dhe qeveria të thoshin se Charles e mori vendimin e tij pas konsultimit me kryeministrin.

Sipas rregullave monarke të Britanisë, mbretit i ndalohet të ndërhyjë në politikë. Sipas konventës, të gjitha vizitat zyrtare jashtë shtetit nga anëtarët e familjes mbretërore kryhen në përputhje me këshillat e qeverisë.

Përpara se të bëhej mbret, kur mbretëresha Elizabeth II vdiq më 8 shtator, kishte spekulime që Charles do të udhëtonte në samit në rolin që ai kishte në atë kohë si Princ i Uellsit.

Charles mori pjesë në samitin e mëparshëm të klimës, COP26, vitin e kaluar në Glasgow, Skoci, por pjesëmarrja e tij në konferencën e këtij viti nuk u konfirmua kurrë. COP27 po zhvillohet nga 16-18 nëntor në resortin Sharm el-Sheikh në Detin e Kuq.

Kur ai ishte Princi i Uellsit, Charles u akuzua për ndërhyrje në punët e qeverisë, duke përfshirë akuzat se ai loboi në mënyrë të papërshtatshme te ministrat e qeverisë.

Por Charles është tani mbret dhe ai ka pranuar se do të ketë më pak liri për të folur për çështjet publike si monark sesa ai si trashëgimtar i fronit. Në të njëjtën kohë, këshilltarët e tij do të kërkonin kohën dhe vendin e duhur për udhëtimin e parë jashtë shtetit të Charles si sovran.

“Jeta ime, sigurisht, do të ndryshojë ndërsa unë marr përgjegjësitë e mia të reja,” tha Charles në një fjalim televiziv pas vdekjes së nënës së tij.

Burimi: NewsMax

Më Të Klikuarat

Lajmet e fundit