Momentet e fundit të panjohura para se të vdiste në Paris, çfarë i tha Lady Diana zjarrfikësit që po i mbante dorën

Momentet e fundit të panjohura para se…

“O Zot, çfarë ndodhi”, këto janë fjalët e fundit të Lady Dianës, pas aksidentit fatal në tunelin Alma, në Paris, në të cilin ajo humbi jetën më 31 gusht 1997. Një zjarrfikës, Xavier Gourmelon, i cili ishte në vendin e aksidentit pas thirrjes për ndihmë e kujtoi atë.

Rreshteri Gourmelon raportoi historinë e asaj nate në Daily Mail, në tabloidin e famshëm britanik.

Duke arritur në skenën e betejës, në tunelin Alma në Paris , zjarrfikësi kishte vërejtur menjëherë një mjek pranë një personi tjetër: ishte Diana , e cila ishte akoma “duke lëvizur dhe duke folur”. 

Ndërkohë, ekipi i Gourmelon u përpoq të ringjallë të dashurin e atëhershëm të Dianës, Dodi Al-Fayed, por “sapo dola jashtë, unë qëndrova me pasagjerin”, zbuloi rreshteri.

“Ajo foli në anglisht dhe tha: “O Zot, çfarë ndodhi?” U përpoqa ta qetësoja, e mbaja për dore”.

Por në atë moment zjarrfikësi nuk kishte ide  se kush ishte ajo grua, e transportuar me ambulancë menjëherë pas kësaj.

Ishte kapiteni i ekipit të shpëtimit që e zbuloi atë: viktima ishte Lady Diana , ish gruaja e Carlo dhe një nga gratë më me ndikim dhe më të njohur në atë kohë.

Të gjitha përpjekjet për ta ringjallur atë ishin të padobishme. Lady D vdiq dy orë më vonë në spitalin Pitié-Salpêtrière në kryeqytetin francez.

Më Të Klikuarat

Lajmet e fundit