National Geographic: Plazhi Ballkanik që nuk duhet humbur këtë verë

National Geographic: Plazhi Ballkanik që nuk duhet…

Plazhe kilometrike, peizazhe të virgjëra dhe mbetje arkeologjike në këtë arratisje drejt një prej vendeve më të panjohura të Evropës.

Kështu e nis shkrimin spanjollja National Geographic teksa prezantonte vendin tonë.

Shqipëria ruan një natyrë të egër dhe vazhdon të jetë një destinacion që frekuentohet ende pak nga turistët e huaj. Pika juaj ideale e fillimit? Riviera Shqiptare që ndërthur në mënyrë perfekte plazhet,  perëndimet e diellit unike dhe – gjithashtu – çmimet e pakrahasueshme.

Udhëtimi me traget nga ishulli i Korfuzit (Greqi) në qytetin e Sarandës zgjat rreth një orë e gjysmë, por i lejon udhëtarit të njihet me ujërat blu transparente, blu të detit Jon dhe një dritë të vërtetë që do ta shoqërojë gjatë këtij udhëtimi.

Artikulli vijon me përshkrimin e Butrintit nëpër histori.

Ndërsa zbrisni drejt zonës arkeologjike të Butrintit, i vendosur në një lloj ishulli të lagur nga deti Jon, pamjet janë spektakolare. Peizazhi përbëhet nga një sërë qytetesh të vogla dhe tokash me bimësi të harlisur, ku është e zakonshme të shohësh zogj të shumtë uji, lopë që kullosin ose kuaj të egër. Për të hyrë në sitin, që ndodhet në bregun tjetër, duhet të hipni në një platformë druri lundruese të shtyrë nga një sistem rrotullues. Më parë, ju mund të vizitoni kështjellën veneciane në formën e një fortese trekëndore që u ndërtua në shekullin e 15-të për të mbrojtur qytetin e vogël.

Dhjetë minuta me makinë nga Butrinti, pa kaluar sërish në bregun tjetër, mbërrini në Ksamil, një qytet i ndërtuar në vitet gjashtëdhjetë në një vijë të vogël bregdetare që përballet me tre ishuj, të cilët mund të arrihen edhe duke notuar. Gjithashtu drejt përpara dhe vetëm dy milje larg ju mund të shihni ishullin e Korfuzit.

Plazhi i Borshit është më i gjati në të gjithë Rivierën, me gjatësi prej gjashtë kilometrash. Është bërë me guralecë dhe nuk është e nevojshme të marrësh me qira një shezlong dhe një çadër siç ndodh në pjesë të tjera të bregdetit. Ideale për të kaluar një ose dy ditë në plazh, pa zhurmën e natës dhe grumbullimin e hoteleve dhe ndërtesave në qytete të tjera. Ajo ka një shëtitore ku ka restorante ngjitur me plazhin dhe që shërbejnë ushqime tradicionale të zonës si oktapod i pjekur në skarë, midhje, kallamar të pjekur në skarë ose makarona me frutti di mare – ndikimi italian është shumë i pranishëm edhe në gastronominë shqiptare.

Më Të Klikuarat

Lajmet e fundit