Nga porta në portë për 10 sekonda: Vrapimi monstruoz i Cristiano Ronaldos në fundin e ndeshjes

Nga porta në portë për 10 sekonda:…

Në moshën 36 vjeç, shumica e futbollistëve përpiqen të mbajnë veten në formë dhe shpesh qëndrojnë mënjanë për shkak të lëndimeve. Por, ky nuk është rasti me Portugalinë dhe sulmuesin e Juventusit, Cristiano Ronaldo. Titullar në ndeshjen miqësor kundër Spanjës, Ronaldo tregoi një ritëm të jashtëzakonshëm ndërsa vraponte nga një porta në portë në minuta e fundit të lojës.

Portugalia u ndesh me Spanjën vetëm disa ditë para fillimit të Kampionatit Europian “Euro 2020”. Ndeshja u zhvillua në “Estadio Ëanda Metropolitano” në Madrid, stadiumi vendas i fituesve të La Liga Atletico Madrid. Ronaldo, i cili luajti për rivalët e ashpër të Atleticos, Real Madrid për 9 vjet, kuptohet që nuk priti mirë nga tifozët që ishin të pranishëm në stadium.

Sapo sulmuesi portugez hyri në fushë, ata filluan të kapen me të. Në fakt, sa herë që Ronaldo prekte topin, tifozët filluan ta fyejnë.

Ronaldo, i cili kishte shënuar një hat-trik të famshëm kundër Spanjës në Kupën e Botës 2018, nuk mund ta ndihmojë skuadrën e tij këtë herë të fitonte. Spanja gjithashtu luftoi për të shënuar një gol, por ndeshja përfundoi 0-0.

Në minutën e 88-të, dukej sikur Ronaldo mund të kishte një mundësi për të provuar portierin e Spanjës, ndërsa Portugalia nisi një kundërsulm nga porta e tyre. Në mënyrë të jashtëzakonshme, Ronaldo sprintoi si një adoleshent dhe e bëri distancën midis dy portave në vetëm 10 sekonda. Edhe në moshën 36 vjeç, Ronaldo nuk është inferior ndaj demonëve të shpejtë si Kylian Mbappe dhe Erling Haaland.