Një i vdekur dhe shtatë të zhdukur, dy helikopterë u rrëzuan në Oqeanin Paqësor

Një i vdekur dhe shtatë të zhdukur,…

Dy helikopterë të marinës japoneze janë rrëzuar në Oqeanin Paqësor gjatë një fluturimi stërvitor gjatë natës pas një përplasjeje të mundshme në ajër, duke vrarë të paktën një nga tetë anëtarët e ekuipazhit në bord.

Një trup është nxjerrë nga uji dhe më vonë është shpallur i vdekur, ndërsa një operacion kërkimi është duke u zhvilluar për shtatë të tjerë të zhdukur.

Dy avionët patrullues SH-60K, secili me katër anëtarë të ekuipazhit, humbën kontaktin pranë ishullit Torishima, rreth 370 milje (600 km) në jug të Tokios.

Shkaku i rrëzimit është duke u hetuar, por zyrtarët besojnë se ka “shumë gjasa” që dy helikopterët të jenë përplasur me njëri-tjetrin përpara se të rrëzohen në ujë.

Ministri i Mbrojtjes Minoru Kihara tha se regjistruesit e fluturimit dhe mbeturinat nga të dy avionët ishin gjetur në të njëjtën zonë, gjë që tregon se ata kishin fluturuar afër njëri-tjetrit.

Ai tha gjithashtu se u dëgjua vetëm një thirrje fatkeqësie – një tjetër shenjë se dy helikopterët ishin afër njëri-tjetrit, sepse sinjalet e tyre përdorin të njëjtën frekuencë dhe nuk mund të diferencoheshin.

Shefi i shtabit të marinës, Admirali Ryo Sakai tha se trajnimi do të pezullohet derisa të dihet shkaku i aksidentit.

Përpjekjet e kërkimit dhe shpëtimit për ekuipazhin e zhdukur u zgjeruan të dielën, me ushtrinë që vendosi 12 anije luftarake dhe shtatë avionë.

Anijet e patrullimit dhe avionët e rojës bregdetare gjithashtu iu bashkuan operacionit.

Më Të Klikuarat

Lajmet e fundit