Një shqiptar vdiq dhe një tjetër u plagos pas shembjes së tavanit në Sliema

Një shqiptar vdiq dhe një tjetër u…

Një shqiptarë kanë humbur jetën dhe një tjetër është plagosur mëngjesin e sotëm në Sliema të Maltës.

Personi që humbi jetën ishte 51 vjeç ndërsa shqiptari tjetër 31 vjeç, identiteti i tyre nuk është bërë ende i ditur. Ata punonin në ndërtim dhe po kryenin punime në një shtëpi në rrugën St Ignatius, kur tavani brenda shtëpisë ku ata punonin u shemb dhe i zuri brenda.

51-vjeçari ndërroi jetë, ndërsa 31-vjeçari arriti të dilte vetë nga rrënojat dhe po mjekohet në spitalin Mater Dei. Fqinjët thanë se dëgjuan një zhurmë të madhe rreth orës 10 të mëngjesit dhe më pas kishin parë një shtëllungë të madhe pluhuri. “Pash një burrë që doli nga ndërtesa dhe po kërkonte ambulancë pasi kolegu i tij ishte bllokuar brenda”- tha ajo

Menjëherë pas kësaj, Departamenti i Mbrojtjes Civile ishte në vend për të ndihmuar në nxjerrjen e punëtorit të ndërtimit nga rrënojat.

Zëdhënësi i policisë tha se oficerët e KMD-së kishin nxjerrë trupin e pajetë të burrit nga poshtë rrënojave dhe se dy shtetasit shqiptarë jetonin në Żebbuġ.

Magjistrati Philip Galea Farrugia po kryen një hetim. Zyrtarë nga Autoriteti i Shëndetit dhe Sigurisë në Punë dhe Autoriteti i Ndërtimit dhe Ndërtimit ishin gjithashtu në vend.

Më Të Klikuarat

Lajmet e fundit