Njihuni me Yevgeny Prigozhin, 'kuzhinierin e Putinit' dhe themeluesin e grupit brutal Wagner

Njihuni me Yevgeny Prigozhin, ‘kuzhinierin e Putinit’…

Yevgeny Prigozhin është një biznesmen rus me lidhje të ngushta me Vladimir Putin.

Prigozhin pretendoi se ai themeloi Wagner, një grup mercenar rus që punon ngushtë me Kremlinin.

Ai gjithashtu i tha Putinit për shqetësimet me drejtimin e luftës në Ukrainë, sipas raportit të WaPo.

Yevgeny Prigozhin u raportua se kishte ndarë me Vladimir Putin dyshimet e tij për luftën në Ukrainë, sipas The Washington Post.

Ndërsa raportet për humbjet e Rusisë në Ukrainë qarkulluan në shtator, një anëtar i rrethit të Vladimir Putin i shprehu presidentit dyshime për menaxhimin e luftës nga Kremlini.

Të martën, The Washington Post raportoi se i besuari ishte Yevgeny V. Prigozhin, një biznesmen rus, restorant dhe aleat i vjetër i Putinit.

Prigozhin mohoi raportin për The Post dhe tha se ai “nuk e kritikoi menaxhimin e Forcave të Armatosura të Federatës Ruse gjatë konfliktit në Ukrainë”.

Por Prigozhin ka shprehur më parë kritika kundër udhëheqjes ushtarake të vendit.

Kur kreu i Republikës çeçene, Ramazan Kadyrov, thirri një komandant rus dhe oficerë të lartë pasi Rusia u detyrua të largohej nga Lyman në Ukrainë, Prigozhin u bëri jehonë këtyre kritikave, sipas BBC.

Ja çfarë dimë për Prigozhin:

Para se të grumbullonte pasurinë e tij, Prigozhin shërbeu disa vjet në një koloni penale ruse.

I lindur më 1 qershor 1961, në Leningrad, tani Shën Petersburg, Rusi, Prigozhin u dënua për sulm, grabitje dhe mashtrim në 1981, sipas dokumenteve gjyqësore të siguruara nga Meduza, një botim i pavarur rus.

Ai u dënua me 13 vjet në një koloni penale, por u lirua në nëntë vjet pas rënies së Bashkimit Sovjetik.

Sipas The New York Times, Prigozhin filloi depërtimin e tij në biznesin e ushqimit menjëherë pas lirimit të tij duke hapur një stendë hot dog.

Më pas ai hapi një dyqan komoditeti përpara se të fillonte një zinxhir restorantesh luksoze me disa partnerë në Shën Petersburg. Putin do të festonte ditëlindjen e tij në vendin e ngrënies, raportoi Times.

Ai mori pseudonimin “kuzhinieri i Putinit”.

Prigozhin themeloi një nga kompanitë e tij kryesore, Concord Catering, në vitin 1996 teksa filloi biznesin e tij të restoranteve, raportoi Wired.

Megjithëse nuk ishte vërtet një kuzhinier, sipas The Times, ai shpejt fitoi pseudonimin “kuzhinieri i Putinit”.

Është e paqartë se kur e mori emrin, por gjatë dekadës së ardhshme, biznesi i hotelierisë së Prigozhin mori kontrata fitimprurëse qeveritare për të ushqyer shkollat ​​dhe ushtrinë ruse, si dhe një mundësi për të organizuar bankete shtetërore.

Concord Catering shërbeu në inaugurimet e Dmitri A. Medvedev dhe Putin, raportoi The Times.

Kontratat shtetërore në një hark kohor prej pesë vitesh u raportuan të kapnin vlerën e 3.1 miliardë dollarëve, sipas një hetimi nga Fondacioni Anti-Korrupsion që u citua nga The Times.

Ai gjithashtu drejton kompani të tjera dhe financoi një që është akuzuar për ndërhyrje në zgjedhjet në SHBA.

Në krye të biznesit të tij të hotelierisë, Prigozhin njihet publikisht se ka themeluar Concord Management and Consulting Company dhe ka nisur shërbimin e tij të lajmeve në internet, sipas The Times.

Një aktakuzë e vitit 2018 nga Departamenti i Drejtësisë gjithashtu pretendonte se Prigozhin financoi një të ashtuquajtur fabrikë troll-je të njohur si Agjencia e Kërkimeve në Internet.

Aktakuza, e cila përfshinte 12 rusë të tjerë dhe bizneset e hotelierisë dhe konsulencës Concord të Prigozhin, pretendonte se Agjencia e Kërkimeve në Internet “u përfshi në operacione për të ndërhyrë në zgjedhje dhe procese politike”.

Kompania e bëri këtë pjesërisht duke krijuar “persona të rremë të SHBA” dhe duke operuar faqe të mediave sociale që diskutojnë politikën dhe çështjet sociale. Prigozhin mohoi përfshirjen e tij.

“Amerikanët janë njerëz shumë mbresëlënës; ata shohin atë që duan të shohin,” tha Prigozhin për Ria Novosti, një agjenci shtetërore ruse e lajmeve. “Kam shumë respekt për ta. Nuk jam aspak i mërzitur që përfundova në këtë listë. Nëse duan të shohin djallin le ta shohin.”

Kohët e fundit ai pretendoi se themeloi Wagner, një grup mercenar rus, pas vitesh mohimi.

Më Të Klikuarat

Lajmet e fundit