Nuk do të ketë më internet, toka do të goditet nga stuhia diellore

Nuk do të ketë më internet, toka…

Administrata Kombëtare e Oqeanit dhe Atmosferës së SHBA-së ka bërë një paralajmërim ditën e djeshme se një stuhi diellore mund të ndikojë në furnizimin me energji të Tokës dhe të shkatërrojë internetin.

Shkencëtarët thonë se stuhia diellore mund të prishë pajisjet elektronike si GPS dhe rrjetet e energjisë gjatë dy orëve që duhen për të arritur fuqinë e saj maksimale. Pas kësaj, mund të vazhdojë me forcë të reduktuar të shtunën dhe të dielën, sipas Shërbimit kombëtar i motit dhe klimës në Mbretërinë e Bashkuar.

Stuhia gjithashtu mund të lëshojë një ‘shfaqje spektakolare’ të dritës, ose aurora që i ngjan Dritave Veriore, në pjesën më të madhe të hemisferës veriore, duke përfshirë Britaninë e Madhe.

Alarmi thuhej: “Qendra e Parashikimit të Motit Hapësinor – një divizion i Shërbimit Kombëtar i Motit – po monitoron diellin pas një serie ndezjesh diellore dhe nxjerrje masive koronale (CME) që filluan më 8 maj.

“Shpërthimet shtesë diellore mund të shkaktojnë që kushtet e stuhisë gjeomagnetike të vazhdojnë gjatë fundjavës. Një grup i madh njollash diellore ka prodhuar disa ndezje nga mesatare deri të forta që nga e mërkura në orën 5:00”,  thonë parashikuesit.

Më Të Klikuarat

Lajmet e fundit