Panik në kishë, adoleshenti tenton të sulmojë të pranishmit

Panik në kishë, adoleshenti tenton të sulmojë…

Shërbesa në një kishë në Luiziana u shndërrua në një makth, kur një 16-vjeçar i armatosur me pushkë u përpoq të hynte në ambientet e kishës nga dera e pasme.

Famullitarët e panë adoleshentin, dhe arritën ta mbanin nën kontroll dhe jashtë derisa policia mbërriti dhe e arrestoi. Ngjarja ndodhi në kishën katolike të St. Mary Magdalen në Abbeville, e cila ishte e mbushur me prindër me fëmijë të vegjël.

Incidenti u transmetua drejtpërdrejt në faqen e internetit të kishës të shtunën në mëngjes.Disa sekonda pas fillimit të shërbesës, një burrë i paidentifikuar me kostum i afrohet Dupré në mes të shërbimit dhe i pëshpërit diçka në vesh, ku ai me qetësi u kërkon adhuruesve që të largoheshin nga kisha.

Të paktën dy oficerë të armatosur mund të shihen në video, duke përfshirë një me pushkë, duke kontrolluar kishën.Famullitarët filluan të mblidhnin fëmijët e tyre dhe të largoheshin nga kisha, ndërsa në altoparlant u dëgjua zëri i një burri të paidentifikuar që u kërkonte prindërve që “thjesht të mbanin fëmijën tuaj” dhe të dilnin ngadalë nga ndërtesa.I dyshuari, i identifikuar nga policia si një i ri 16-vjeçar u dërgua paraburgim. Adoleshenti akuzohet për terrorizëm dhe përballet me dy akuza për posedim të një pushke nga një i mitur, tha policia të dielën.

Më Të Klikuarat

Lajmet e fundit