Pepsi bën ndryshimin e madh te pija klasike

Pepsi bën ndryshimin e madh te pija…

Pepsi ka njoftuar një ndryshim të madh në pijen e saj ikonë origjinale dhe do të dalë në dyqanet e Mbretërisë së Bashkuar para përfundimit të muajit.

Si pjesë e këtij plani, ne po bëjmë ndryshime për të përmirësuar profilin ushqyes të ushqimeve dhe pijeve tona, duke u mbështetur në gati dy dekada punë duke i dhënë përparësi pijeve me pak ose pa sheqer”, shpjegoi PepsiCo në një njoftim për shtyp.

Receta e re e Pepsit përmban 57 për qind më pak sheqer sesa më parë, me 4.55 gram sheqer për 100 ml. Përveç një sasie më të ulët sheqeri, receta e re përmban një përzierje të kaliumit acesulfame dhe sukralozës për të ndihmuar në ëmbëlsimin e pijeve me 56 për qind më pak kalori nga sheqernat e shtuara. 

Kompania ka siguruar se receta e re u krye me qëllimin për të ruajtur ‘shijen e shkëlqyer që njerëzit presin’, por klientët do të jenë në gjendje ta vendosin vetë këtë kur ta provojnë. 

Më Të Klikuarat

Lajmet e fundit