Përhapja e Covid në Europë | Detektohen 2 raste në Britani me variantin super-mutant Omicron

Përhapja e Covid në Europë | Detektohen…

Dy raste të variantit super-mutant Omicron të Covid janë zbuluar në Mbretërinë e Bashkuar. Sekretari i Shëndetësisë Sajid Javid njoftoi këtë pasdite se dy raste të llojit u gjetën në Nottingham dhe Chelmsford, Essex, të dyja rastet të lidhura me udhëtimin në Afrikën jugore. Individëve dhe të gjithë anëtarëve të familjeve të tyre iu tha të futeshin në izolim pasi Agjencia e Sigurisë Shëndetësore e Mbretërisë së Bashkuar (UKHSA) konfirmoi sekuencën.

Boris Johnson do të mbajë një konferencë shtypi këtë mbrëmje për të diskutuar reagimin e Britanisë ndaj llojit të ri, me katër vende të tjera që pritet të shtohen tashmë në listën e ndalimit të fluturimeve këtë pasdite, raporton Daily Mail.

Javid tha se Angola, Mozambiku, Malawi dhe Zambia do të shtohen në listë, duke shtuar se “ne kemi qenë gjithmonë shumë të qartë se nuk do të hezitojmë të ndërmarrim veprime të mëtejshme nëse kjo është ajo që kërkohet”.

Mbrëmë Organizata Botërore e Shëndetësisë e quajti mutacionin një ‘variant shqetësues’ pasi vendet duke përfshirë Britaninë dhe SHBA-në u zotuan për të mbyllur kufijtë e tyre në gjashtë vende nga Afrika Jugore, ku varianti besohet të ketë dalë.

Më Të Klikuarat

Lajmet e fundit