Përmbytje në Brazil, kali bllokohet në majë të çatisë

Përmbytje në Brazil, kali bllokohet në majë…

Në mes të përmbytjeve masive që kanë përfshirë Brazilin, një kalë që ishte bllokuar në një çati është shpëtuar nga ekipi i kërkim-shpëtimit gjatë ditës së djeshme. Pamjet e kalit janë bërë mjaft virale, ku duket qartë i ngecur në çatinë e një shtëpie në Canoas, një qytet që ndodhet në veri të Porto Alegre.

Kali u la aty pasi pronarët e tij braktisën shtëpinë e tyre në mes të rrezikut të përmbytjeve të mëdha. Menjëherë pasi videoja u bë virale, Departamenti i Mbrojtjes Civile në Rio Grande do Sul nisi një mision për të shpëtuar kafshën.

Situata e pasigurt bëri që kryetari i Bashkisë së Canoas, Jorge da Silva të kërkonte urgjentisht ndihmë për të parandaluar rënien e kafshës në ujërat masivë. Shpëtimtarët vullnetarë, të ndihmuar nga veterinerët dhe ushtria, u mobilizuan për të shpëtuar kalin dhe për ta transportuar atë në ambient të sigurtë.

Shpëtimi vjen mes përmbytjeve masive të shkaktuara nga reshjet e dendura në Rio Grande do Sul, duke marrë 107 jetë, me 136 të raportuar ende të zhdukur në qytetet e përmbytura ku rrugët janë shndërruar në lumenj.

Për më tepër, aeroporti ndërkombëtar në kryeqytetin e shtetit Porto Alegre, është goditur rëndë, me pistat e tij të zhytura nën ujërat e përmbytjeve, duke e nxjerrë atë jashtë funksionit të paktën për një muaj.

Më Të Klikuarat

Lajmet e fundit