Portieri, që urdhëroi vrasjen e dashnores nënshkruan me klubin e ri të futbollit

Portieri, që urdhëroi vrasjen e dashnores nënshkruan…

Një portier, i cili u dënua si bashkëpunëtor në vrasjen e dashnores së tij ka nënshkruar kontratë me një klub të ri futbolli. Portieri brazilian, Bruno Fernandes de Souza, 38 vjeç, u dënua me 22 vjet burg, pasi rrëfeu se kishte urdhëruar vrasjen e të dashurës së tij, trupi i së cilës ishte prerë dhe i ishte dhënë për t’u ngrënë një tufe qensh. 

Aktorja dhe modelja Eliza Samudio, 25 vjeç, u rrëmbye dhe u vra nga një bandë në qershor 2010. Ajo u torturua dhe u rrah para se të mbytej dhe vritej. Bruno Fernandes, i cili kishte një lidhje me Elizën dhe një djalë, pranoi se organizoi komplotin e sëmurë. Ai u dënua me 22 vjet burg në mars 2013 pasi një gjykatë e shpalli fajtor për urdhërimin e vrasjes së modeles.

Në janar të këtij viti, një gjykatë i dha Brunos lirimin me kusht, me kusht që ai të paraqitet në Sekretariatin e Administratës Penitenciare të Rio de Zhaneiros çdo tre muaj. Dhe në fillim të kësaj jave, Orion Futebol Clube njoftoi se kishte nënshkruar kontratë me futbollistin që më parë ishte në Atletico Mineiro, Corinthians dhe Flamengo.

Pavarësisht se ishte i martuar me dy vajza, futbollisti shpesh merrte pjesë në festa seksi maratonë 24-orëshe, në njërën prej të cilave u takua me Elizën në maj 2009. Ata filluan një lidhje, por tre muaj më vonë Eliza mbeti shtatzënë. Gjatë shtatzënisë, ajo shkoi në polici, duke pretenduar se ishte rrëmbyer nga dy miqtë e Brunos, të cilët e detyruan atë të merrte një ilaç të paligjshëm që do të shkaktonte abort. Ilaçi nuk funksionoi dhe në shkurt 2010 ajo lindi djalin e tij. 

Pas lindjes së foshnjës, ajo u josh në një makinë me premtimin se Bruno do t’i jepte një apartament dhe të gjithë pagesën e mirëmbajtjes që donte, por në vend të kësaj ajo u çua me fëmijën e saj në shtëpinë e Brunos. Atje ajo u lidh në një karrige dhe u rrah për gjashtë ditë nga një bandë që përfshinte gruan e Brunos, një ish-dashnore tjetër, kushëririn e tij adoleshent dhe një ish-oficer policie, Marcos Santos.

Eliza u torturua teksa shpërthej muzika e lartë para se të mbytej përfundimisht para djalit të saj. Zhdukja e saj shkaktoi një hetim masiv policor, por e vërteta doli në dritë kur një nga bashkëpunëtorët e Brunos, kushëriri i tij adoleshent, rrëfeu gjithçka. 

Bruno pretendoi se nuk kishte dhënë urdhrin për të vrarë Elizën, por e kishte “pranuar” atë dhe e dinte që ajo ishte vrarë. Ai u dënua me 22 vjet burg pasi gjykatësi tha se kishte “llogaritur me përpikëri” ekzekutimin. Dënimi i tij me burg të mbyllur u konvertua në një dënim gjysmë të hapur me burg në korrik 2019.

Në një regjim burgu gjysmë të hapur, të burgosurit lejohen të punojnë jashtë burgut gjatë ditës, por ata duhet të kthehen në burg çdo natë. Megjithatë, objektet e papërshtatshme në burgun e Varginhas nënkuptonin që zyrtarët e kishin lejuar të flinte në shtëpinë e tij, ku u urdhërua të qëndronte nga ora 20:00 deri në 6 të mëngjesit çdo natë.

Më Të Klikuarat

Lajmet e fundit