Protesta dhe dhunë, çfarë po ndodh në universitetet amerikane

Protesta dhe dhunë, çfarë po ndodh në…

Më shumë se një mijë demonstrues janë arrestuar gjatë protestave të studentëve në universitetet amerikane duke përfshirë më shumë se 100 të martën mbrëma në Universitetin Columbia në New York City.

Por pse studentët protestojnë për luftën në Gaza?

Që nga sulmi i 7 tetorit nga Hamasi dhe sulmi hakmarrës i Izraelit, studentët kanë nisur mitingje, protesta, greva urie dhe, së fundmi, kampe kundër luftës.

Ata po kërkojnë që shkollat e tyre, shumë me fonde masive, të largohen financiarisht nga Izraeli. Kjo do të thotë të shesësh aksionet në kompanitë izraelite, ose të shkëpusësh lidhjet financiare.

Aktivistët studentorë thonë se kompanitë që bëjnë biznes në Izrael, ose me organizatat izraelite, janë bashkëfajtorë në luftën e saj të vazhdueshme në Gaza – ashtu siç janë kolegjet që investojnë në ato kompani.

Fondet universitare financojnë gjithçka, nga laboratorët e kërkimit te fondet e bursave, kryesisht duke përdorur fitime nga miliona – dhe miliarda – dollarë në investime.

Çfarë ndodhi në Universitetin e Kolumbias?

Gjatë një bastisjeje të policisë të martën mbrëma, oficerët pastruan kampin dhe larguan protestuesit nga një ndërtesë akademike që kishin marrë nën kontroll.

Oficerët me pajisje kundër trazirave u ngjitën në shkallë për të hyrë në katin e dytë të Hamilton Hall, duke arrestuar studentët që ishin aty.

Rreth 119 persona u arrestuan në Kolumbia të martën mbrëma, tha John Chell, shefi i patrullës për NYPD. Chell tha se mbetet e paqartë se sa nga ata individë ishin studentë dhe sa ishin “të jashtëm”.

Gjithçka nisi në fillim të këtij muaji. Ndërsa presidenti i Kolumbisë Minouche Shafik dëshmoi para Kongresit për antisemitizmin në kampus, qindra studentë ngritën tenda në kampusin e Manhatanit të Epërm.

Arrestimet masive të nesërmen nuk arritën të parandalonin vazhdimin e protestave dhe ato ndezën aksione në më shumë kolegje në të gjithë SHBA-në. Klasat personale në Columbia u anuluan.

Si i kanë trajtuar universitetet protestat?

Disa po negociojnë me studentë aktivistë ndërsa të tjerë po lëshojnë ultimatume që kanë çuar në thirrjen e policisë.

Raundi i fundit i arrestimeve të mërkurën u krye në Universitetin e Ëisconsin, Madison, ku u arrestuan rreth 10 persona dhe në New Orleans, Luiziana, ku u arrestuan 14 persona.

Por u arrit një marrëveshje midis Universitetit Northëestern dhe protestuesve që kufizon madhësinë e kampit.

Një marrëveshje tjetër u arrit në Universitetin Broën, ku zyrtarët e shkollës ranë dakord të zhvillonin një votim mbi shitjen e aksioneve në tetor në këmbim të studentëve që të largonin kampin.

Politikanët kombëtarë u kanë bërë thirrje kolegjeve të bëjnë më shumë, duke theksuar raportet e antisemitizmit në disa prej këtyre protestave. Studentët hebrenj në disa kampuse i kanë thënë BBC-së për incidente që i kanë bërë të ndihen të parehatshëm ose të frikësuar.

Më Të Klikuarat

Lajmet e fundit