Protestat në Iran, jepet dënimi i parë me vdekje

Protestat në Iran, jepet dënimi i parë…

Irani ka lëshuar një dënim të parë me vdekje për protestat që kanë ngritur një sfidë të ashpër ndaj katër dekadave të sundimit të vijës së ashpër klerikale.

Është vendosur ekzekutimi i qytetarit për dyshimin se i kishte vënë zjarrin një ndërtese qeveritare. Irani besohet se ekzekuton më shumë njerëz në vit se çdo vend tjetër përveç Kinës, dhe dënimi i parë i njohur me vdekje i dhënë kundër një figure të identifikuar me lëvizjen protestuese ka alarmuar OJQ-të.

Deri tani kanë humbur jetëm 326 persona në demostartat të cilat shpërthyen pas vdekjes së një gruaje të re, e cila u arrestua pasi kishte vendosur shaminë e kokës “në mënyrë të papërshtatshme”,

Më Të Klikuarat

Lajmet e fundit