Putin "hipotekon" fitoren në zgjedhje, lideri më jetëgjatë në pushtet paralajmëron Luftën e III Botërore

Putin “hipotekon” fitoren në zgjedhje, lideri më…

Vladimir Putin është në pushtet prej 24 vitesh. Në zgjedhjet e fundit ai sapo “hipotekoi” pushtetin e tij edhe për 6 vite të tjera. Ndërsa fiton mandatin e pestë, ai ka shërbyer prej 20 vjetësh si president dhe katër si kryeministër, kur ai konsiderohej gjerësisht si lider i vendit.

Në moshën 71-vjeçare, ai tashmë ka udhëhequr Rusinë më gjatë se çdo sundimtar që nga diktatori sovjetik Josef Stalin, i cili kaloi pothuajse 31 vjet në pushtet.

Kushtetuta e Rusisë u ndryshua në vitin 2020, duke rritur mandatin presidencial nga katër në gjashtë vjet dhe duke i dhënë Putinit një plan të pastër për të kandiduar përsëri duke anuluar mandatet e tij të mëparshme. Teorikisht, ai mund të kërkonte një mandat të gjashtë dhe të vazhdonte deri në vitin 2036, gjë që do t’i jepte atij pushtet me te gjatë se Katerina e Madhe në shekullin e 18-të.

Por pas fitores, Putin ka folur edhe për luftën Rusi-Ukrainë. Ai nuk humbi kohë duke paralajmëruar për Luftën e Tretë Botërore. Putin paralajmëroi Perëndimin se një konflikt i menjëhershëm midis Rusisë dhe aleancës ushtarake të NATO-s të udhëhequr nga SHBA do të nënkuptonte se planeti është një hap larg Luftës së Tretë Botërore.

I pyetur nga Reuters në lidhje me komentet e Macron dhe rreziqet dhe mundësinë e një konflikti midis Rusisë dhe NATO-s, Putin tha: “Gjithçka është e mundur në botën moderne. Është e qartë për të gjithë se ky do të jetë një hap përpara një Lufte të Tretë Botërore në shkallë të plotë. Unë mendoj se pothuajse askush nuk kujdeset për këtë”.

Lufta në Ukrainë ka shkaktuar krizën më të thellë në marrëdhëniet e Moskës me Perëndimin që nga kriza e raketave Kubane e vitit 1962. Presidenti francez Emmanuel Macron tha muajin e kaluar se ai nuk mund të përjashtonte vendosjen e trupave tokësore në Ukrainë në të ardhmen, një deklaratë që është pritur me skepticizëm nga shumë vende, ndërsa të tjerët, veçanërisht shtetet baltike pranë Rusisë, e duartrokasin.

Më Të Klikuarat

Lajmet e fundit