Putin telefonon presidentin iranian, i kërkon vetëpërmbajtje

Putin telefonon presidentin iranian, i kërkon vetëpërmbajtje

Putin dhe presidenti iranian Enranim Raisi, kanë zhvilluar një bisedë telefonike ditën e sotme, ku Putin i kërkonte vetëpërmbajtje. Vladimir Putin i tha se të gjitha palët në Lindjen e Mesme të mos lejojnë konfrontim të mëtejshëm.

Gjithashtu ata diskutuan edhe për e detajet e sulmit, i cili dyshohet se u krye nga izraelitët në konsullatën iraniane në Siri më datë 1 prill.

Raisi tha se sulmi hakmarrës i Iranit me raketa dhe dronë kundër Izraelit të shtunën ishte “i detyruar dhe i kufizuar” dhe theksoi se ai nuk kishte interes për përshkallëzim të mëtejshëm, thuhet në raport.

Rusia dhe Irani janë aleatë të ngushtë, me këtë të fundit një armik të hapur të SHBA-së dhe një furnizues të pajisjeve ushtarake për luftën e Moskës në Ukrainë.

Telefonata vjen mes frikës se çdo përshkallëzim i mëtejshëm ushtarak midis Izraelit dhe Iranit – veçanërisht çdo që përfshin SHBA – mund ta tërheqë Rusinë në një konflikt më të gjerë.

Më Të Klikuarat

Lajmet e fundit