Qytetari turk denoncon sjelljen “skandaloze” të policisë shqiptare: Më hodhën pasaportën në tokë

Qytetari turk denoncon sjelljen “skandaloze” të policisë…

Qytetari turk Recep Tayyip Altındal, erdhi në Tiranë më 18 tetor. Ai pretendon se policia e aeroportiti i ka ushtruar presion për shkak të emrit.

Duke folur për mediat turke ai tha se policia i hodhi në tokë pasaportën dhe sendet, ku deklaroi se ka mbetur i uritur dhe i etur për 24 orë.

Nëna e të riut deklaroi se do ta çojnë çështjen në Gjykatën e të Drejtave të Njeriut.

Shkrimi i medias turke:

Ngjarja ka ndodhur më 18 tetor. Recep Tayyip Altındal, i cili jeton në lagjen Karasu të Sakaryas, u nis për të vizituar vëllain e tij të madh që jeton në Tiranë, kryeqyteti i Shqipërisë.Altındal zbriti nga avioni dhe mori tronditjen e jetës në kontrollin e pasaportave.

Duke pretenduar se i është nënshtruar presionit dhe fyerjes së padrejtë për shkak se quhet Rexhep Tajip, i riu ka treguar për përvojat e tij.Nëna e të riut, Münevver Altındal, tha se ajo nuk mund ta pranojë trajtimin që i është nënshtruar djalit të saj dhe se ata do ta çojnë çështjen në Gjykatën e të Drejtave të Njeriut. ““Unë shkova në Tiranë më 18 tetor. Kur zbrita nga avioni, shkova në kontrollin e pasaportave.

Në kontroll, i dhashë pasaportën policisë. Më pyeti pse erdha atje, thashë se erdha si turist. Ai më pyeti se ku do të qëndroja, unë i tregova rezervimin tim të hotelit. I tregova edhe biletën e kthimit, duke thënë se jashtë më priste vëllai. Më konfiskoi pasaportën dhe më tha të shkoja në fund të linjës. Shkova në pjesën e pasme të rreshtit dhe kur mbaroi rreshti, ai më tha të shkoja përsëri në fund.

E kalova sërish dhe më vonë me çuan në një vend të veçantë. Më goditi pasaportën në mur dhe e hodhi në dysheme. Ai mori valixhen time dhe i hodhi gjërat brenda. Më mori telefonin nga dora, shikoi mesazhet dhe fotot e mia.Në mënyrë arbitrare dhe sarkastike, ai ia ka treguar policit pranë dhe ka thënë diçka duke qeshur. Kur bëra lëvizjen për të marrë telefonin, ai më tërhoqi telefonin dhe nuk ma dha.

Pas pak, kur ia hoqa telefonin nga dora, këtë herë më kapi për jake dhe më rrahu. Unë u trajtova në mënyrë të vrazhdë nga të gjithë policët brenda. Kur i kërkova pasaportën, nuk më dhanë, më thanë do të shkosh në shtëpi”, tha ai.

Duke vënë në dukje se policia tha diçka në shqip për emrin e tij, Altındal tha: “Ata mërmëritën diçka në shqip, thanë diçka që quhesha Rexhep Tajip, nuk e kuptova. Ai i tha policit pranë tij në shqip, diçka si “Unë mendoj se merre këtë” dhe më tërhoqi zvarrë deri te dera ku ishin avionët.Më thanë të rri atje, kur shkova sërish tek ata nuk më lajmëruan. Unë thashë se isha i uritur, policia atje me sarkazëm tha se edhe unë jam i uritur. Isha i uritur dhe i etur për 24 orë.

Ma theu krenarinë që një dokument me një gjysmëhënës dhe një yll, një pasaportë, u përplas në mur dhe u hodh në tokë. Mendova se ishim të vlefshëm si qytetarë turq në Shqipëri, por pashë që ishte e kundërta.”Nëna e tij, Münevver Altındal, e cila deklaroi se nuk mund të duronte keqtrajtimin e fëmijës së saj në një vend të huaj.“Ndërsa unë prisja që djali im të zbriste nga avioni dhe të shkonte te vëllai i tij, ai tha se vëllai i tij Rexhep u deportua. Kur telefonuam më vonë në konsullatë, na thanë që fëmija ynë është mirë. Por kur djali më mori në një telefon tjetër nga atje dhe më tha:

“Më ka rrahur policia shqiptare, telefononi konsullatën dhe më nxirrni nga këtu”, tashmë filloi një proces shumë i keq. Kisha frikë për jetën e djalit tim. Kur kontaktuam sërish me konsullatën, mësova se do ta kthenin me avion në Turqi, por absolutisht nuk mund të toleroj që djali im të keqtrajtohet atje. Unë dua të di pse ai u ndalua.

A ishte krim që djali im quhej Rexhep Tajip apo se ishte shtetas turk? Pres një shpjegim nga qeveria shqiptare. Pse djali im u arrestua dhe u la i uritur? Nuk duroj të shoh fëmijën tim të trajtohet kaq keq në një vend të huaj. Unë tashmë do të bëj aplikime aty ku është e nevojshme. Do të aplikoj në Gjykatën e të Drejtave të Njeriut. Unë qëndroj prapa djalit tim gjatë gjithë rrugës”, tha mes tjerash nëna e tij.

Më Të Klikuarat

Lajmet e fundit