Revista franceze: Shqipëria, kjo perlë e Ballkanit që fsheh thesare natyrore

Revista franceze: Shqipëria, kjo perlë e Ballkanit…

Mathilde Rouy në revistën franceze breakingneës.fr i ka kushtuar nje artikull të veçantë bukurisë së natyrës shqiptare duke përmenduar malet, luginat, lumenjtë.

E vendosur në Evropën Juglindore, Shqipëria, me 70% të territorit të mbuluar nga relieve të egra, ende nuk i ka zbuluar të gjitha sekretet e saj. A e dini se ky vend ka më shumë se 3000 lloje bimësh, 273 lumenj dhe jo më pak se 15 parqe kombëtare? Male mbi 2500 m mbi nivelin e detit, lugina të paprekura nga asnjë qytetërim, rrugë ujore të pazbutura. Shqipëria është një vend i vendosur mes detit dhe maleve që ofron peizazhe mahnitëse, si vargmalet e Alpeve Shqiptare.

Midis luginave të thella dhe lumenjve të egër, natyra është e pazbutur, duke ofruar një arratisje të vërtetë në natyrë për ata që janë të etur për aventura.

Trashëgimia kulturore: Vendet historike dhe trashëgimia kulturore shqiptare, si qyteti i Gjirokastrës i listuar nga UNESCO, sjellin një dimension të pasur kulturor në udhëtimin tuaj.

Shqipëria është një perlë ende e panjohur për publikun e gjerë në aspektin turistik. Kjo tokë autentike dhe e egër, e vendosur në zemër të Ballkanit, fsheh thesare natyrore mahnitëse që tërheqin gjithnjë e më shumë udhëtarë çdo vit në kërkim të aventurës dhe ndryshimit të peizazhit.

Historia e saj e trazuar është shënuar nga gati gjysmë shekulli izolim politik. Sot, vendi po i hapet dalëngadalë ecjes dhe udhëtimeve aventureske, duke ofruar një eksperiencë unike për të gjithë dashamirët e natyrës.

Vjosa, krenaria e Shqipërisë, është një lumë i lirë dhe i jashtëzakonshëm që gjarpëron përgjatë territorit shqiptar. Sot ai përbën një simbol dhe një element flamuri të trashëgimisë natyrore të vendit, veçanërisht falë statusit të tij si park kombëtar. Vjosa ofron kështu një mjedis idilik për aktivitete të ndryshme si rafting, peshkim apo not në ujërat e saj të kristalta.

Parku Kombëtar i Thethit: i vendosur në veri të vendit, ky park natyror i harlisur është i përsosur për alpinistët që kërkojnë një eksperiencë jashtë rrugës së rrahur. Gjithashtu ofron panorama të mrekullueshme të majave përreth.

Rajoni Korab-Koritnik: kjo zonë malore, e vendosur afër kufirit me Kosovën, është një parajsë e vërtetë për të apasionuarit pas trekking dhe alpinizmit. Aty ndodhet mali i Korabit, pika më e lartë e vendit, si dhe maja të tjera mitike si Tropojani dhe Sharri.

Parku Kombëtar i Llogarasë: I famshëm për pyllin e tij shekullor me pisha dhe shkëmbinjtë mbresëlënës që zhyten në detin Adriatik, ky park u ofron vizitorëve një kombinim tërheqës të florës dhe faunës së larmishme, me peizazhe bregdetare që të lënë pa frymë.

Përveç bukurive natyrore, Shqipëria ka edhe një trashëgimi kulturore të pasur dhe të larmishme. Kështjellat, manastiret dhe vendet e tjera arkeologjike të panumërta dëshmojnë për një trashëgimi të bollshme mijëravjeçare. Dashamirët e gurëve të vjetër nuk do të zhgënjehen nga një vizitë në qytetin e Beratit, të mbiquajtur “qyteti i një mijë dritareve”, i mbushur me ndërtesa osmane dhe bizantine, apo nga zbulimi i mbetjeve antike të qytetit të famshëm të Apolonisë.

Ringjallja e turizmit në Shqipëri: zhvillim i qëndrueshëm dhe etik?

E përballur me fluksin në rritje të vizitorëve, sfida për Shqipërinë afirmon dëshirën e saj për të zhvilluar turizmin e përgjegjshëm, në dobi të trashëgimisë natyrore dhe kulturore që zotëron, si dhe të banorëve të saj. Duke u fokusuar në zhvillimin që respekton ekosistemet, traditat lokale dhe komunitetet e fshatit, vendi shpreson të pajtojë ekoturizmin dhe ruajtjen e karakterit të tij autentik.

Më Të Klikuarat

Lajmet e fundit