Rezart Taçi në arrati/ Dënohen me 21 vite burg kunati dhe shoferi i tij, pastronin paratë e 'Cosa Nostra'

Rezart Taçi në arrati/ Dënohen me 21…

Rezart Taçi, biznesmeni dhe ish-pronari i Uzinës së Ballshit, është në arrati dhe në kërkim nga drejtësia shqiptare për transaksione të dyshimta financiare me kompanitë e tij. Biznesmeni i hidrokarbureve, i shpallur në kërkim ndërkombëtar në vitin 2021 u vu nën akuzë nga Prokuroria e Posaçme si pjesë e një grupi kriminal me shqiptarë e italianë, të angazhuar në pastrimin e 18,3 milionë eurove të mafias italiane në Shqipëri.

Ndërkohë gjatë kësaj të marte, Gjykata e Posaçme kundër Korrupsionit ka dënuar me 21 vite burg në total Bledar Lilon dhe Artur Ballën, shoferin dhe kunatin e biznesmenit Rezart Taçi. Konkretisht 11 vite burg për Artur Ballën dhe 10 vite burg për Bledar Lilon, me akuzat për pastrim parash, grup kriminal.

Dyshohet se personat e sipërpërmendur, kanë bashkëpunuar me dy italianë, Francesco Zummo e Fabio Petruzzella, si edhe një zviceran në skemën e pastrimit të parave. 18.3 mln euro të mafies italiane ‘Cosa Nostra’ u bllokuan në një bankë në Shqipëri në nëntor 2021. Sipas SPAK, shuma prej 18.3 mln eurosh do pastroheshin përmes lëvizjes në disa banka në disa shtete dhe do merrte përqindjen.

Më Të Klikuarat

Lajmet e fundit