Rikthehet pas dy viteve pushim “Festivali i Insekteve” në Meksikë

Rikthehet pas dy viteve pushim “Festivali i…

Është e njohur nga të gjithë se gastronomia meksikane është një nga më të pasurat dhe më të njohurat në të gjithë planetin. Shumëllojshmëria e pjatave që mund të gjenden në të gjitha shtetet e republikës është jo vetëm gjigante, por edhe shumë ekzotike. 

Por padyshim, shumëllojshmëria e madhe e pjatave të insekteve është diçka që e bën ushqimin meksikan të veçantë, por gjithashtu, me një traditë të madhe që daton më shumë se 500 vjet.

Epo, për ata që nuk kanë pasur mundësinë të shijojnë quesadillas me krimba maguey, escamoles gorditas (larvat e milingonave) ose akulloren e karkalecave, nuk mund të humbisni edicionin e gjashtë të Bichópolis, festivali më i madh i insekteve ushqimore në Mexico City.

Më Të Klikuarat

Lajmet e fundit