Rishi Sunak nis nga puna, cakton kabinetin e ri të qeverisë (EMRAT)

Rishi Sunak nis nga puna, cakton kabinetin…

Kryeministri i sapo zgjedhur i Mbretërisë së Bashkuar nuk ka humbur kohë dhe në ditën e parë të detyrës, ka caktuar kabinetin e ri të qeverisë britanike. 

Sunak ka nisur të emërojë kabinetin e tij pasi iu kërkua zyrtarisht nga Mbreti për të formuar një qeveri të re.

Kush është brenda dhe jashtë qeverisë së re të Sunak?

Jeremy Hunt në detyrën e tij si kancelar, pasi ka ndryshuar pjesën më të madhe të mini-buxhetit të Liz Truss, të cilin Sunak paralajmëroi se do të ishte i dëmshëm për ekonominë pak më shumë se një javë më parë.

Kur ish-kryeministri ishte në spital me COVID, ishte zoti Raab ai që mori përsipër drejtimin e vendit.

Megjithatë, ai u gradua nga sekretar i jashtëm në sekretar drejtësie shtatorin e kaluar pas kritikave për trajtimin e tij të tërheqjes nga Afganistani.

Gjatë garës për lidershipin për të zëvendësuar zotin Johnson, zoti Raab i kishte quajtur planet tatimore të zonjës Truss “vetëvrasje elektorale” – kështu që nuk ishte befasi kur ai u kthye në stolat e pasme gjatë premierës së saj të shkurtër.

James Cleverly është riemëruar në postin e sekretarit të jashtëm.

Ai është mbështetësi i parë i Liz Truss që qëndron në post nën kryeministrin e ri, në atë që mund të shihet si një shfaqje uniteti pas disa muajsh të politikës përçarëse brenda Partisë Konservatore.

Pasi zonja Truss dha dorëheqjen, zoti Cleverly fillimisht doli në mbështetje të kthimit të Boris Johnson në detyrën kryesore.

Një burim nga ekipi i Penny Mordaunt i tha redaktores politike të Sky, Beth Rigby mbrëmë se sekretarja e jashtme është roli që ajo dëshironte.

Simon Hart është emëruar shef i kamxhikut.

Një deputet i njohur në të gjithë partinë dhe ish-sekretar i Uellsit, ai është një komunikues i mirë, aq i natyrshëm për këtë punë.

Shefi i kamxhikut është përgjegjës për disiplinën partiake, duke u thënë deputetëve konservatorë se si duhet të votojnë në vota të caktuara.

Edhe pse ai mbështeti ofertën e Boris Johnson për udhëheqje, Ben Wallace e ka mbajtur detyrën e tij si sekretar i mbrojtjes.

Ai është një nga sekretarët e paktë të kabinetit që ka mbajtur punën e tyre si gjatë posteve të kryeministrit Johnson ashtu edhe zonjës Truss – dhe tani Z. Sunak.

Nadhim Zahawi është emëruar kryetar i Partisë Konservatore.

Zahawi ishte kancelar për një periudhë të shkurtër nën Boris Johnson pasi Sunak dha dorëheqjen – dhe i bëri thirrje ish-kryeministrit që të largohej disa ditë pasi pranoi postin e lartë të kabinetit.

Ai shërbeu gjithashtu si ministër i vaksinave dhe sekretar arsimi nën Johnson, dhe ai ishte Kancelari i bërë i Dukatit të Lancasterit nën zonjën Truss.

Emërimi i tij si kryetar mund të jetë surprizë, pasi ai e kishte mbështetur zotin Johnson që të kthehej si kryeministër gjatë garës së fundit të lidershipit, vetëm disa javë pasi e bëri thirrje që të largohej.

Pasi Johnson u tërhoq nga gara, ai shprehu mbështetje për zotin Sunak.

Alok Sharma është larguar si ministër Shteti në zyrën e kabinetit. Ai do të mbetet president i COP26 dhe do të negociojë në emër të MB në COP27.

Më Të Klikuarat

Lajmet e fundit