Rrëzimi i balonës fluturuese, Kina kërcënon SHBA-në

Rrëzimi i balonës fluturuese, Kina kërcënon SHBA-në

Marrëdhëniet midis Kinës dhe SHBA janë tensionuar së fundmi pas rrëzimit të një balone fluturuese të dyshuar si kineze në brigjet lindore amerikane

Në një konferencë për shtyp, zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme kineze, Wang Wenbin, tha se Kina do të marrë masa kundër entiteteve amerikane, ndërkohë që nuk dha informacion të mëtejshëm mbi objektivat e masave.

Autoritetet kineze thanë se balona e rrëzuar nga SHBA ishte një aeroplan pa pilot që përdorej për studime meteorologjike. Kina akuzoi SHBA për reagim të tepruar ndaj rrëzimit të balonës fluturuese me një raketë të lëshuar nga një avion luftarak F-22.

Që nga rrëzimi i balonës më 4 shkurt, Shtetet e Bashkuara kanë sanksionuar gjashtë objekte fluturuese kineze për të cilat thuhet se janë të lidhura me programet e hapësirës ajrore të Pekinit.

Dhoma e Përfaqësuesve e SHBA-së më pas votoi njëzëri për të dënuar Kinën për një “shkelje të paprecedentë” të sovranitetit të SHBA-së dhe përpjekjet për të “mashtruar komunitetin ndërkombëtar përmes pretendimeve të rreme për fushatat e saj të mbledhjes së inteligjencës”, raporton Associated Press.

Sekretari i Shtetit, Antony Blinken, anuloi një vizitë në Pekin, për të cilën shpresohej se do të ndikonte në stabilizimin e marrëdhënieve midis SHBA dhe Kinës në lidhje me mosmarrëveshjet mbi tregtinë, të drejtat e njeriut, Tajvanin dhe pretendimin e Kinës për Detin e Kinës Jugore.

Ndërsa autoritetet kineze mohojnë se balona ishte një aset ushtarak, ata ende nuk ka dhënë informacion se cili departament apo kompani qeveritare ishte përgjegjëse për objektin fluturues.

Pasi fillimisht shprehu keqardhjen për hyrjen e balonës në hapësirën ajrore të SHBA-së, Kina i ka kthyer akuzat për spiunazh kundër Uashingtonit, krahas kërcënimeve të saj për hakmarrje.

“Kina e kundërshton me vendosmëri këtë dhe do të marrë kundërmasa në përputhje me ligjin kundër entiteteve përkatëse amerikane që minojnë sovranitetin dhe sigurinë tonë. Kina do të ruajë me vendosmëri sovranitetin kombëtar dhe të drejtat dhe interesat e saj legjitime”, tha Wang.

Më Të Klikuarat

Lajmet e fundit