Rritet çmimi i vajit të ullirit në Spanjë, banorët e vjedhin, supermarketet vendosin zinxhirë

Rritet çmimi i vajit të ullirit në…

Supermarketet spanjolle kanë bllokuar me zinxhirë vajin e ullirit për shkak të rritjes së vjedhjeve. Shishet me një litër vaj ulliri ekstra të virgjër shiten deri në 14.5 euro (15.77 dollarë) në disa supermarkete, duke e futur vajin e ullirit në kategorinë e produkteve që shitësit me pakicë të përshtaten me etiketat e sigurisë, krahas pijeve alkoolike, kozmetikës dhe pajisjeve dhe për rrjedhojë duke qenë se spanjollët e përdorin shumë këtë vaj kanë nisur ta vjedhin.

 “Ne po shohim një rritje të madhe të vjedhjeve në dyqane,” tha Ruben Navarro, CEO i zinxhirit të supermarketeve Tu Super, i cili operon në 30 dyqane në rajonin e Andalucia të Spanjës.

Vaji i ullirit është bërë një produkt ideal për ta vjedhur”. Çmimet e vajit të ullirit, tashmë zyrtarisht në 8 euro për litër, janë rritur me 150% gjatë dy viteve të fundit në Spanjë pasi një thatësirë ​​përvëluese në jug ka dëmtuar të korrat e ullirit.

Bandat e organizuara kriminale po vjedhin naftën për ta rishitur, tha Navarro. Që nga shtatori, Tu Super ka lidhur me zinxhir shishe të mëdha vaj ulliri 5 litra dhe i ka mbyllur në rafte për të parandaluar vjedhjen.

Tu Super nuk është i vetmi që forcon sigurinë: në disa supermarkete Carrefour dhe Auchan në Madrid, shishet me një litër janë të pajisura me etiketa sigurie që duhet të hiqen nga stafi. STC, një kompani spanjolle që ofron zgjidhje kundër vjedhjes për shitësit me pakicë, pa një rritje 12-fish të porosive këtë verë nga supermarketet për pajisje për të mbrojtur shishet e vajit të ullirit, tha për Reuters partneri menaxhues Salvador Canones.

Policia spanjolle ka zbuluar gjithashtu vjedhjet e vajit të ullirit nga mullinjtë dhe në tetor arrestoi dy persona si pjesë e një hetimi për vjedhjen e 56 tonë vaj ulliri ekstra të virgjër. Familjet në Spanjë zakonisht blejnë vaj ulliri me shumicë për gatim.

Më Të Klikuarat

Lajmet e fundit