Rritja e shpejtë e "TikTok"-ut/ Si algoritmet e bënë platformën të suksesshme?

Rritja e shpejtë e “TikTok”-ut/ Si algoritmet…

Industria e teknologjisë është habitur nga rritja e shpejtë e “TikTok”. Sekreti i shërbimit të shkëmbimit të videove me bazë në Kinë, duke u bërë aplikacioni më popullor në botën perëndimore dhe që kërcënon të zhvendosë “Facebook”-un, është ende duke u debatuar.

Pas këtij suksesi janë veçori të tilla si mjetet e thjeshta për t’u përdorur për prodhimin e videove dhe një bibliotekë e madhe muzikore. “TikTok” po mjegullon gjithashtu dallimin midis krijuesit dhe konsumatorit më shumë se kurrë më parë. Por tipari më i fortë i tij janë algoritmet e tij që organizojnë faqen kryesore të përdoruesve.

Përdoruesit e “TikTok” përballen me një fluks të pafund videosh në ekranet e tyre, edhe nëse nuk ndjekin asnjë llogari. Kjo ofron një mundësi të rëndësishme që aplikacioni të kalojë përpara konkurrentëve të tij.

“Edhe ekipi i algoritmit nuk e di përgjigjen për këtë pyetje”.

Përdorimi i llogarive në “Facebook” ose “Twitter” pa miq ose ndjekës mund të jetë i lodhshëm për shumë përdorues. Sidoqoftë, “TikTok” ofron një mjedis dinamik për përdoruesit që nga dita e parë.

Por roli i algoritmeve nuk kufizohet me kaq. Ndërsa përdoruesit fillojnë të shikojnë dhe pëlqejnë videot, ndryshon edhe struktura e përmbajtjes që bie në ekran. Platforma është shumë e mirë në parashikimin se cilat video do të tërheqin cilin përdorues.

Në një deklaratë të lëshuar nga kompania në vitin 2020, u bënë deklaratat e mëposhtme se si funksionojnë këto algoritme:

“Rekomandimet bazohen në shumë faktorë, duke përfshirë videot që ju pëlqejnë ose shpërndani, llogaritë që ndiqni, komentet dhe përmbajtjen që prodhoni.”

Nga ana tjetër, Chris Stokel-Walker, autor i “TikTok” Boom: China’s Dynamite App and Superpower Race for Social Media, thekson se faktorët e saktë prapa këtyre algoritmeve janë të panjohur.

Duke folur për The Guardian, Stokel-Walker citon në librin tim se ai foli me një person të ngarkuar për të mbajtur gjurmët e asaj që po bëhet virale në “TikTok”:

Ai më tha: ‘Nuk ka asnjë recetë, asnjë formulë magjike. Edhe ekipi i algoritmit nuk e di përgjigjen për këtë pyetje. “Është shumë e sofistikuar,” tha ai.
Këto algoritme nënkuptojnë gjithashtu se çdo përdorues ka një shans për t’u bërë i famshëm globalisht. Videoja e shpërndarë nga një llogari që nuk ka ndjekës mund të arrijë jashtëzakonisht shpejt mijëra dhe madje miliona shikues kur bie në ekranet e përdoruesve të tjerë dhe merr pëlqime.

Fakti që videot janë të shkurtra dhe përfundojnë shpejt, gjithashtu lejon “TikTok” të zhvillojë shpejt të dhënat e tij. “Mendoni se sa video shikoni në ‘YouTube’ në orë dhe të dhënat e krijuara për ju,” thotë Stokel-Walker:

Tani merrni parasysh sa video mund të shikoni në “TikTok”. Kompania madje u dërgoi mesazhe përdoruesve që mendonte se ishin shumë të varur për ta mbyllur.

Më Të Klikuarat

Lajmet e fundit