Rusia arreston tre të dyshuar të tjerë për sulmin terrorist në Moskë

Rusia arreston tre të dyshuar të tjerë…

Sipas shërbimit të sigurisë FSB, Moska ka arrestuar tre persona të tjerë të dyshuar për përfshirje në ngjarjen tronditëse që ndodhi muajin e kaluar në një sallë koncertesh.

Njëri nga të arrestuarit është rus, ndërsa të tjerët me origjinë nga Azia Qendrore.  Ata u arrestuan në Moskë, Yekaterinburg dhe Omsk, tha agjencia e lajmeve Interfax.

Të paktën 144 persona u vranë në sulmin në Sallën e Koncerteve Crocus pranë Moskës dhe 139 persona të tjerë u plagosën.

ISIS ka marrë përgjegjësinë për sulmin, megjithëse Rusia vazhdimisht ka pretenduar se pas tij qëndron Ukraina, ndërkohë që kjo e fundit e ka mohuar vazhdimisht edhe Perëndimi ka thënë se nuk ka prova që Kievi ishte i përfshirë.

Më herët katër persona janë akuzuar për kryerjen e këtij akti terrorist. Ata do të qëndrojnë në paraburgim për dy muaj nga gjykata e qarkut Basmanny të Moskës.

Më Të Klikuarat

Lajmet e fundit